Hesap İşletim Ücreti İadesi Alabilir Miyim? Hesap İşletim Ücreti Kaç Lira Kesilir?

Hesap İşletim Ücreti İadesi Alabilir Miyim? Hesap İşletim Ücreti Kaç Lira Kesilir?

7 Şubat 2017 1 Yazar: Emine Zaman

Bankacılık hizmetlerinden en temeli konumunda bulunan vadesiz hesaplarda vatandaşın canını sıkan özelliklerden birisidir hesap işletim ücreti tahsilatı. Hesap işletim ücreti kesintilerinde maalesef bir standart bulunmamaktadır. Hesap işletim ücreti iadesi de bir kaç koşul dışında mümkün değildir. Bu konuda son karar ilgili bankanındır.

Hesap işletim ücretinde kimi bankalar aylık, kimi bankalar ise 3 aylık dönemler halinde tahsilat gerçekleştirmektedirler. Bankaların aldıkları hesap işletim ücretleri de farklılık göstermektedir. 3 aylık ödemeler üzerinden bahsetmek gerekirse, bankacılık sektöründe 20 liradan 100 liraya kadar değişen hesap işletim ücretleri uygulanmaktadır.

Hesap İşletim Ücreti İadesi Mümkün Mü?

Hesap işletim ücretinin bankalardan geri alınması spesifik örnekler hariç mümkün değildir. Zira bu ücret 2014 yılındaki düzenleme ile yasal zemine kavuşmuştur. Bankaların yanlış tahsilat yapmaları durumunda hesaba bu ücretleri geri iade etmeleri mümkündür.

Hesap işletim ücreti alınmayan hesapları bahsettiğimiz yazımızda geçen hesaplardan birine sahipseniz ve buna rağmen bu hesaptan hesap işletim ücreti tahsil edildiyse bu ücretin iadesini elbette ki talep edebilirsiniz. Yahut vadesiz hesabınızdaki tutarı bankaca belirlenmiş alt limite getirerek hesap işletim ücreti kesilmesinin önüne geçebilirsiniz. Bunların haricinde hesap işletim ücreti iadesi almak mümkün değildir.

Bu durumda yapılması gereken ise hesap işletim ücreti almayan bankalar yazımızdaki seçeneklerden birine geçiş yaparak ücretsiz bankacılık hizmeti alımına yönelmek olmalıdır. Bu sayede sabit bir giderden de kurtulunabilmektedir.