Hesap İşletim Ücreti Almayan Hesaplar 2020

Hesap İşletim Ücreti Almayan Hesaplar 2020

12 Ocak 2020 1 Yazar: Nilgün Ciğerci

Bankaların vadesiz hesaplar için uyguladığı ve dönemsel olarak müşterilerinden tahsil ettiği ücretlere hesap işletim ücreti denmektedir. Peki hesap işletim ücreti almayan hesaplar 2020 yılı itibari ile hangileri? Vatandaşların bu konuda akıllarına takılan soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti Almayan Hesaplar 2020

Vadeli Hesaptan Hesap İşletim Ücreti Alınır Mı?

Hesap işletim ücreti vadeli hesaplardan da alınır mı? Hayır, hesap işletim ücreti vadeli hesaplardan tahsil edilmez. Zira bankalar zaten vadeli hesap açtıran müşterilerinden mevduatın belirli süre bankada kalması garantisini almıştır. Yani hesap işletim ücreti mevduatın bankada yeterli süre tutulmaması nedeniyle mi kesilmektedir? Bu sorunun cevabı büyük oranda evet.

Hesap İşletim Ücreti Alınmayan Hesaplar

Bankalar kendisinde hesap açtıran müşterilerinden para kazanmak durumundadırlar. Para ticareti ile uğraşan ve kar amacı güden bankalar kar elde edemediği müşterilerine hesap işletim ücreti yansıtmaktadırlar. Hesabında yeterli miktarda nakit bulunduran müşterilerden hesap işletim ücreti tahsilatı yapılmaz. Bu hesapların masrafı, içinde bulunan meblağ ile karşılanmış olur. Çünkü bankalar bu meblağı kredi olarak başka müşterilerine satma imkanına kavuşurlar. Bankaların hesap işletim ücreti tahsilatı yapmamak için belirlediği alt limit farklı olabilmektedir. Bu meblağa banka yönetimi karar vermektedir.

Hesap İşletim Ücreti Hangi Hesaplardan Alınmaz?

Hesap işletim ücreti Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilere açılan ve kredi ile burs ücretlerinin yatırıldığı hesaplardan tahsil edilmemektedir. Yani öğrenci hesabından hesap işletim ücreti alınmaz. Askerler için açılan ve asker harçlıklarının yatırıldığı hesaplardan da bu ücretler tahsil edilmez. Emekli maaşlarının yatırıldığı hesaplardan da hesap işletim ücreti tahsilatı yapılmamaktadır. Anlaşmalı kurum ve kuruluş çalışanlarının maaş ve diğer vadesiz hesaplarından hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Kısaca maddelendirirsek vadesiz hesap işletim ücreti 2020 yılında şu hesaplardan alınmaz.

  • Asker hesabı
  • Öğrenci hesabı
  • Emekli maaşı hesabı
  • Bankanın anlaşmalı kurum hesabı
  • Bankanın anlaşmalı maaş hesabı

Hesap işletim ücreti ödemek istemeyen müşterilerin, hesap işletim ücreti almayan bankalar ile görüşerek hesap açtırmaları mümkündür. Bazı bankaların ise hesap işletim ücreti olmayan özel hesapları bulunmaktadır. Bununla ilgili müşterisi olunan bankadan da ayrıca bilgi alınabilmektedir.