Eski Dolar Geçerli Mi?

Eski Dolar Geçerli Mi?

20 Aralık 2018 25 Yazar: Emine Zaman

Amerikan Doları dünyada en çok kullanılan para birimi olma özelliğini halen koruyor. Küresel rezerv para birimi olarak kabul edilen dolar, büyük oranda Amerika Birleşik Devletleri dışında bulunuyor. Bu durum dolar hakkındaki faydaların olduğu kadar sıkıntıların da global çapta hissedilmesine neden oluyor. Bunlardan birisi de eski dolar geçerli mi, ya da eski 100 dolar geçerli mi sorusu. Bu soruların cevabı “evet geçerli” şeklindedir. Detaylara birlikte göz atalım.

Amerikan Doları önceleri sadece yeşil renkli olarak kullanımdaydı. 2010’dan itibaren basılan Bankası FED her bir dolar banknotuna farklı renkler vermeye ve dolar banknotlarını farklı renklerde basmaya başladı. Bu durum sadece yeşil renklerden oluşan klasik 100 doları, 50 doları yahut 20 doları bulunanlar için eski dolar geçerli mi sorusuna neden oldu. Dolar renklerine de buradan göz atabilir ve dolar destelerinin ederini öğrenebilirsiniz.

Eski 100 Dolar Geçerli Mi?

Eski 100 dolar geçerlidir. Tamamen yeşil rengi ve tonlarında basılmış olan eski 100 dolar banknot geçerliliğini korumaktadır.

eski-100-dolar-gecerli-mi-2019-eski-100-dolar-gecerli-mi-2020

Eski 100 dolar ve yeni 100 dolar

Eski 100 Dolar Tedavülden Kalkacak Mı?

Eski 100 dolarlık banknotların tedavülden kalkması gibi bir durum söz konusu değildir. Eski 100 doları bulunan kişilerin bu paralar ile birikim yapmalarında bir sakınca yoktur.

Eski Dolar Banknotları Tedavülde Mi?

Eski dolar banknotları tedavüldedir. Bu durum sadece eski 100 dolar için geçerli değildir. Aynı zamanda eski 50 dolar, eski 20 dolar ya da eski 10 dolar da tedavüldedir. Eski dolar banknotları yılına göre daha da değer kazanabilmektedir. Bununla ilgili detaylara yer vermek gerekirse…

Eski Dolar Geçerli Mi 2020 Yılında?

Eski dolar 2020 yılı için geçerli durumda mı sorusunun cevabı evet geçerli şeklindedir. Ayrıca bundan sonraki yıllarda da geçerli olmaya devam edecektir. 1970 yılından bu yana basılan Amerikan Dolarlarının tamamı tedavüldedir. Bu nedenle eski tarihli dolarlar geçerlidir. 1970 yılından önce basılan dolarlar ise sağlıklı durumda ise (bozuk, yırtık, tahrif edilmiş vb. değil ise) zaten değerinden daha fazlaya satılmaktadır. Örneğin 10 bin dolarlık banknota piyasada rastlamak mümkün değildir, ancak bu banknota milyarda bir şansla rastlayan bir kişi 10 bin dolarlık banknotun ABD’de yapılan bir müzayedede 200 bin dolara alıcı bulduğunu unutmamalıdır. Kısacası eski tarihli dolar geçerlilik yönünden sıkıntı oluşturmaz hatta avantaj dahi sağlayabilir. Dolar renklerine de buradan göz atabilir ve dolar destelerinin ederini öğrenebilirsiniz.

Kaynak: https://www.federalreserve.gov/default.htm