Elektrikte Serbest Tüketici Sayısı Yüzde 114 Arttı!

Elektrikte Serbest Tüketici Sayısı Yüzde 114 Arttı!

13 Kasım 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Ekim ayı sonu verilerine göre elektrikte serbest tüketici sayısı yüzde 114 arttı. Elektrikte serbest tüketici, yıllık elektrik kullanımı 600 kilovatsaati aşan tüketici olarak tanımlanmaktadır. Serbest tüketicilerin tedarik şirketleri ile anlaşma yaparak elektriğini istedikleri şirketten alma hakkı bulunuyor. Serbest tüketiciler artan elektrik fiyatlarının ardından perakende elektrik tedarik şirketleri ile pazarlık için masaya oturdu.

Elektrikte Serbest Tüketici Sayısı Ekim Sonunda 278 Bin Oldu!

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş verilerine göre 2019 Eylül sonunda 130 bin olan elektrikte serbest tüketici sayısı ekim ayı sonunda yüzde 114 artış göstererek 278 bine yükseldi. Yıllık elektrik kullanımı 600 kilovatsaati aşan serbest tüketiciler daha uygun fiyata elektrik kullanabilmek için elektrik tedarik şirketleri ile anlaşma yapmak için masaya oturdu. İlgili dönemde elektrik tedarik şirketleri ulusal tarifeden daha uygun fiyata elektrik sağlayabildiklerinden dolayı serbest tüketici sayısında artış yaşandı.

Enerji Piyasa İşletme A.Ş verilerine göre ekim sonu itibarı ile 278 bin olan serbest tüketicinin 239 bini ticarethane grubundaki tüketicilerden oluşmaktadır. Söz konusu tüketiciler ulusal elektrik fiyat tarifesinden yüzde 20 oranında daha ucuz elektrik kullanabiliyor. Toplam serbest tüketicilerden 11 bin 700’ü de sanayi sektöründe faaliyet göstermektedir. Sanayi sektöründe faaliyet gösteren tüketiciler de ulusal elektrik fiyat tarifesinden yüzde 7 ile 13 arasında bir oranla indirimden faydalanabiliyor. Serbest tüketicilerden mesken, sulama, aydınlatma ve diğer abone grupları da elektrik tedarik şirketlerinden indirimli fiyatlarla elektrik satın alabiliyorlar. Söz konusu tüketicilerin sayısı da 27 bin 300 civarında.

Bunun yanı sıra günümüzde 35 milyon kadar mesken abonesi ulusal elektrik tarifesinden faydalanmaktadır ve mesken enerji birim fiyatı 36,4 kuruştur. Dijital dönüşüm merkezi hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.