Dijital Dönüşüm Merkezi’ne Seçilen KOBİ Sayısı Artırıldı!

Dijital Dönüşüm Merkezi’ne Seçilen KOBİ Sayısı Artırıldı!

12 Kasım 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Dijital Dönüşüm Merkezi (DDM), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından kurulmuştur. Söz konusu merkezden yapılan açıklamaya göre Dijital Dönüşüm Merkezi’ne seçilen KOBİ sayısı artırıldı. DDM kapsamındaki KOBİ sayısı 150’ye çıkarıldı.

Dijital Dönüşüm Merkezi’ne Seçilen KOBİ Sayısı 150 Oldu!

Dijital Dönüşüm Merkezi KOBİ’lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) dijital yolculuğunda yol gösterici olmak amacı ile kurulmuştur. Söz konusu merkezde KOBİ’ler, dijitalleşme ihtiyaçlarını değerlendirme, mentorluk, finansman sağlama teknoloji esaslı firmalarla eşleme gibi hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabilecek. Dijital Dönüşüm Merkezi’ne yapılan başvurular tamamlanmış olup, merkeze seçilecek KOBİ sayısı talep doğrultusunda 120’den 150’ye çıkarılmıştır.

TÜRKONFED tarafından yürütülen organizasyon kapsamında KOBİ’ler üretim, iç yönetim, pazarlama ve satış olmak üzere 3 ana grupta dijital rehberlik hizmeti alabilecek. Merkezde hazırlanan yol haritaları ile KOBİ’ler dijitalleşme serüvenine başlamış oluyorlar. Proje kapsamında şimdilik 150 KOBİ faydalanabilecek. Söz konusu 150 KOBİ’nin merkezi ya da bir şubesinin İstanbul’da olması gerekiyor. Bunun yanı sıra, DDM kapsamında seçilecek olan 150 KOBİ, engelli çalışanı olması, kadın çalışan oranı yüksek olanı ve yöneticisi kadın olanları ön planda tutuluyor. Proje kapsamında elektrik- elektronik, metal, gıda, finans, turizm, kimya, tekstil, otomotiv, enerji gibi pek çok çeşitli sektörden KOBİ’ler başvuru yapmışlardır.

DDM projesine dahil olan KOBİ’lere öncelikli olarak dijital karneleri verilmekte ve yol haritaları oluşturulmaktadır. TeknoKOBİ’ler ile KOBİ’lerin ihtiyaçlarına hızlı çözümler üretilmektedir. DDM’ye seçilen KOBİ’lerin dijitalleşme ihtiyaçlarının tespit edilmesi, ihtiyacına uygun olan TeknoKOBİ ile eşleştirilmesi, mentorluk ve finansman sağlama konusundaki gereksinimleri ücretsiz olarak sağlanmaktadır. TÜRKONFED tarafından kurulan Dijital Dönüşüm Merkezi’ne Türkiye İş Bankası da destek olmaktadır.

KOSGEB kredi destekleri hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.