KOSGEB’den Bir Destek Daha!

KOSGEB’den Bir Destek Daha!

22 Ekim 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Girişimcilerin daima yanında olan KOSGEB’den bir destek daha geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklamalarında göre KOSGEB Girişimcilik Destek Programı’ndan faydalanan ya da faydalanmayı planlayan girişimciler 10 puana kadar olan faiz indiriminden yararlanabilecek. Söz konusu faiz desteğinden yararlanmak için maksimum finansman sınırı 50 bin TL olarak belirlenmiştir.

KOSGEB’den Bir Destek Daha Geldi! KOSGEB 10 Puan Faiz İndirimi İmkanı Sunuyor!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bursa’da katıldığı bir açılış töreninde konuşma yaptı. Varank, KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında finansman sağlayacak ya da sağlamayı düşünen girişimcilere yönelik 50 bin Türk Lirası’na kadar yeni bir kredi ürünü tasarladıklarını duyurdu. İlk kez uygulanacak olan bu proje dahilinde 50 bin TL’ye kadar olan finansmanın 10 puanlı kredi maliyetinin KOSGEB tarafından karşılanacağını söyleyen Mustafa Varank, girişimci bireyin; genç, kadın, şehit ya da gazi yakını yahut engelli olması durumunda kullanılabilen maksimum kredi limitinin 70 bin Türk Lirası’na çıkarılacağını bildirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varan, söz konusu uygulamaya Kredi Garanti Fonu’nun da teminat vereceğini, programın esas amacının işletmeye ek kaynak sağlamak olduğunu söyledi.

KOSGEB Destekli Kredide Faiz Kaç Olacak?

KOSGEB destekli kredi dahilinde finansman sağlayan girişimci anapara ve yüzde 3,75 oranında faiz ödemesi yapacak. Faizin geri kalan kısmı KOSGEB tarafından karşılanacak. Kredi geri ödemesi 12 ayda tamamlanabilecek. KOSGEB destekli kredi, KOSGEB ila anlaşma yapan 10 bankadan kullanılabilecektir. Bahse konu kredi programı dahilinde 50 bin Türk Liralık ve 70 bin Türk Liralık üst limitler 3 yıl geçerli olacaktır. Program kapsamında finansman sağlamak isteyen girişimciler 3 yıl boyunca belirtilen üst limit kadar istedikleri meblağda kredi kullanabileceklerdir.

Memurun 2020 yılı fazla mesai ücreti hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.