Tarım Sektörü Kredi Stoku 105 Milyar Lirayı Aştı!

Tarım Sektörü Kredi Stoku 105 Milyar Lirayı Aştı!

14 Kasım 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

2019 yılında gerçekleştirilen tarım seferberliği tarım alanında kullanılan kredi miktarının artmasına sebep oldu. Bu artışla birlikte tarım sektörü kredi stoku 105 milyar lirayı aştı. Tarım bankacılığı kapsamında kullandırılan krediler ile sektördeki üretim ve verimin artması hedeflenmektedir.

Tarım Sektörü Kredi Stoku Artışı Yüzde 4,9 Oldu!

Ülkemizde ekonomik dengelenme süreci ile birlikte faiz oranlarının aşağı çekilmesi tarım sektörüne kullandırılan kredi miktarının da artmasına sebep oldu. 2019 yılı Türkiye’de tarım sektörüne verilen destek ile teşvikler tarımda faaliyet gösteren yatırımcıları hareketlendirdi. Bu kapsamda bankalar da tarım bankacılığı dahilinde çeşitli finansman ürünleri sunmaya özen gösterdiler.

Tarım bankacılığı kapsamında bankalar ön ödemesiz, hasatta ödemeli, esnek ödemeli gibi kredi hizmetleri sunmaktadırlar. Bunun yanı sıra bankalar tarım sektörüne özel kredi kartı ürünleri ile de sektörde faaliyet gösterenler üye iş yerlerinden avantajlı koşullarla alışveriş yapabilmektedirler. Bankaların sunduğu finansman imkanı ile çiftçiler zirai ilaç, tohum, yem, mazot ihtiyaçlarını karşılayabilmekte ve bunun yanı sıra işletmeye sermayesi, ekipman alımı gibi gereksinimlerini de karşılayabilmektedirler.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) derlenen verilere göre 2019 Ocak- Eylül döneminde bankaların tarım bankacılığı kapsamında kullandırdığı kredi tutarı yüzde 4,9 artış göstermiştir. Bu artış ile birlikte 2019’un ilk 9 ayında tarım alanında kullanılan kredi tutarı 105 milyar 266 milyon Türk Lirası olmuştur. 2018 yıl sonu raporuna göre tarım sektörü kredi tutarı 100 milyar 339 milyon TL seviyesinde gerçekleşmişti.

2019 yılı ilk 9 ayında gerçekleşen 105 milyar 266 milyon TL’lik tarım kredisinin 28,6 milyar TL’si kısa vadeli; 71,9 milyar TL’si orta ve uzun vadeli olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu kredi bakiyesinin 4,8 milyar liralık kısmını ise takibe düşen krediler oluşturmaktadır.

QNB Finansbank çiftçi kart hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.