Dünyanın En Pahalı Madeni Rodyum Nedir Rodyum Fiyatı 2020

Dünyanın En Pahalı Madeni Rodyum Nedir Rodyum Fiyatı 2020

13 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Rodyum kıymetli metallerdendir. Periyodik cetvelde geçiş elementleri arasında bulunan Rodyum günümüz verilerine göre dünyanın en pahalı kıymetli metalidir. Rodyumun temel kullanım alanı otomotiv sektörüdür. Dünyanın en pahalı madeni rodyum nedir yazımızda bu kıymetli metal ile ilgili merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Dünyanın En Pahalı Madeni Rodyum Nedir?

Rodyum geçiş elementleri arasında yer almaktadır. Doğada az bulunan Rodyum platin grubundan olup beyaz- gümüş rengindedir. Rodyum oksitlenme yapmaz yani dayanıklı bir metaldir. Rodyum Türkçede gül, Yunancada Rhodon anlamına gelmektedir. Rodyumun bulunuşu 1803 yılında gerçekleşmiştir. William Hyde Wollaston tarafından paladyumun keşfinin hemen ardından bulunmuştur. Dünyanın en değerli madenleri sıralamasına da buradan göz atabilir ve altından daha değerli madenleri görebilirsiniz.

Rodyum Nerelerde Kullanılır? Rodyum Kullanım Alanları

Rodyum kullanım alanlarının başında otomotiv sektörü gelmektedir. Katalizör dönüştürücü olan rodyum, otomobilden çıkan zehirli gazların daha az zehirli olmalarını sağlar. Bunun yanı sıra rodyum, platin ve paladyumun katılaşarak korozyona karşı dirençli olmasını sağlamaktadır. Elektrik kontaklarında, optik aletlerde, ürettiği X-ray ışığı sebebi ile mamografide, kaliteli kalem üretiminde de kullanılan rodyum elbette mücevher sanayiinde de kullanılmaktadır. Rodyum, mücevher yapımında dekor amacı ile kullanılmakta, platin ve altın ürünlere yansıtıcı bir yüzey kazandırmaktadır. Bu yansıma, kuyumculukta rodyum yansıması olarak bilinmektedir. Saf rodyum takı nadir bulunmaktadır. Buna sebep rodyumun yüksek fiyatı, erime noktasının yüksek oluşu ve şekil verilebilmesinin zor oluşudur.

Rodyum Nerede Bulunur? Rodyum Özellikleri! Rodyum Fiyatı 2020!

Rodyum Güney Afrika, Ural Dağları yakınları ve Kuzey Amerika’da önemli kaynaklara sahiptir. Dünyadaki rodyum ihracatının yüzde 80’inden fazlası Güney Afrika tarafından gerçekleştirilmekte ve bunu Rusya takip etmektedir. Dünyada her yıl 20 ton civarında rodyum üretilmektedir. Rodyum altından yaklaşık 1,5 kat daha değerlidir. Rodyumun kilogram fiyatı 2020 yılı itibarı ile 77,809 dolardır.

Dünyanın En Pahalı Şeyi Rodyum Zararlı Mıdır?

Rodyum oldukça zehirli ve kanserojen bir yapıya sahiptir. Rodyumun 12,6 mg’ı bir insanı öldürmeye yeter. Rodyum, yüksek oranda radyoaktif izotoplar barındırdığından dolayı en az 20 yıl boyunca güvenli bir ortamda tutulup durağanlaşması beklenmelidir. Rodyum bekledikçe zarar verme oranı düşer. İnsan sağlığına zarar vermeyecek hale geldiğinde de ilgili alanlarda kullanılabilmektedir.

Zenginliğin Sembolü Rodyum Mu? Rodyumun Sembolik Anlamları

Rodyum, bir zenginlik göstergesi olarak altın ve platinin yeterli gelmediği durumlarda kullanılmıştır. Gunnies Rekorlar Kitabı 1979 yılında Paul McCartney’e en çok satan şarkı yazarı olması hasebiyle rodyum kaplama bir disk vermiştir. Yine Gunnies Rekorlar Kitabı dahilinde içeriğinde rodyum bulunan “dünyanın en pahalı kalemi” ve “dünyanın en pahalı board oyunu” bulunmaktadır. Dünyanın en değerli madenleri sıralamasına buradan göz atabilir ve altından daha değerli madenleri görebilirsiniz.