İridyum Nedir İridyum Kilosu Ne Kadar 2020?

İridyum Nedir İridyum Kilosu Ne Kadar 2020?

13 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Dünyanın en pahalı metallerinden biri olan iridyum rodyumdan sonra değerli olan ilk metalidir. Yani dünyanın 2. değerli olan metali iridyumdur, altından, platinden daha pahalıdır. Geçiş elementlerinden olan iridyum periyodik cetvelde “Ir” sembolü ile gösterilmektedir. İridyum hakkında merak ettiklerinizi, İridyum nedir İridyum kilosu ne kadar 2020 yılında başlıklı haberimizde detaylı olarak bulabilirsiniz.

Haberimiz devamında; pusula neyden yapılır, pusula yapımında kullanılan kıymetli metal nedir, İridyum nedir İridyum özellikleri, İridyum nerede bulunur İridyum bulunuşu İridyum kullanım alanları başlıkları hakkında açıklama bulunmaktadır. Ayrıca altından daha değerli madenler için buraya da göz atabilirsiniz.

İridyum Nedir İridyum Kilosu Ne Kadar 2020? İridyum Özellikleri

İridyum kıymetli metaller arasında yer almaktadır. Atom numarası 77 olan iridyum doğada katı halde bulunmaktadır. Çok sert ve kırılgan bir yapıya sahip olan iridyum rengi metalik beyazdır. Rengi, gümüş beyazı şeklinde de adlandırılabilir. Platin ailesinden olan iridyum yoğunluğu en fazla olan ikinci element olarak tanımlanmaktadır. 2 bin santigrat derece sıcaklıkta dahi korozyona büyük dayanıklılık göstermektedir. Katı halde iken sıvılaşmış (ergimiş) bazı tuzlar ve halojenler bloklar halindeki iridyumu aşındırabilmektedir. Bölünen ve toz haline gelen iridyum, daha reaktif ve daha yanıcı olabilmektedir.

Dünyanın en kıymetli metallerinden olan iridyumun yıllık üretim ve tüketim miktarı yalnızca 3 tondur. Bu yüzden özel bilimsel ve endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır. İridyum asteroidlerin yapısında yüksek oranda bulunmaktadır. Yer yüzünde asteroidlerin (küçük gezegen) çarptığı yerlerde bol miktarda bulunmakta, diğer yüzeylerde ise nadiren bulunmaktadır. İridyum CAS numarası 7439-88-5, İridyum simgesi “ir” ya da “IR” şeklinde kullanılmaktadır. İridyum kg fiyatı 2020 yılı itibari ile 50 bin dolar seviyesindedir.

İridyum Nerede Bulunur? İridyum Bulunuşu

İridyumu kim buldu? İridyumu ilk elde eden kişi Smithson Tennant’tır. İngiliz bilim adamı Smithson Tennant iridyumu, 1803 yılında Güney Amerika’dan gelen çözünmeyen platin cevherinden elde etmiştir. Bu buluş Londra’da gerçekleşmiştir. İridyum, osmiyum parçalarının hidro klorik asit (HCl) ve nitrik asit ile kimyasal tepkimeye girmeleri sonucunda meydana gelmiştir. İridyuma o zamanlarda “iris” adı verilmiştir. İris Latince gökkuşağı anlamına gelmektedir.

İridyum Kullanım Alanları! İridyum Kanser Yapar Mı?

İridyum özel endüstri ve medikal çalışmalarda kullanılmaktadır. Bilimde, kalem yapımında, otomotiv sektöründe kontak yapımında kullanılmaktadır.  Bunların yanı sıra otomobil ve motosiklet ateşleme bujisinde kullanılan iridyum pusula yapımında da kullanılmaktadır. İridyum 192 radyasyon yayan bir maddedir. Bilgili ve deneyimli olmayan kişilerin ellerinde İridyum ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Dünyadaki en kıymetli metaller hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.