Döviz EFT Olur Mu Döviz Havale Olur Mu?

Döviz EFT Olur Mu Döviz Havale Olur Mu?

7 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Bankacılık işlemlerinde sıkça kullanılan EFT ve havale işlemleri, döviz cinsinden para birimleri için de geçerlidir. Döviz türünden mevduatı farklı bir hesaba yollamak isteyenler öncelikle EFT ya da havale işlemlerine göz atmaktalar. Peki döviz EFT olur mu ve döviz havale yapılabilir mi?

Yazımızın devamında; Döviz EFT yapılabilir mi, döviz havale yapılabilir mi sorularının yanı sıra şu soruların da cevaplarını bulabileceksiniz. Döviz hesabı nasıl açılır? Döviz hesaplarda hesap işletim ücreti alınır mı? Döviz hesaplarına devlet garantisi var mı? Dolar ve Euro haricinde döviz hesabı açtırabilir miyim? Döviz hesabına nasıl para yatırılır? Döviz hesabından nasıl para çekilir? Döviz hesabına nasıl para gönderilir?

Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz hesabı açtırmak; Türk Lirası hesabı açtırmaktan farksızdır. Nüfus cüzdanı yahut resmi olarak nüfus cüzdanı yerine geçen belgeler ile kolayca döviz hesabı açtırılabilir. Yalnız bankaların bir kısmının Türk Lirası hesabı olmadan döviz hesabı açmadıklarını da dikkate almak gerekir. Bu durum banka özelinde değişebilir.

İnternet Bankacılığında Döviz Hesabı Açabilir Miyim?

Hali hazırda bir bankanın müşterisiyseniz ve o bankada aktif bir hesabınız bulunuyorsa, internet bankacılığı aracılığı ile kendiniz döviz hesabı açabilirsiniz.

Döviz Hesaplarda Hesap İşletim Ücreti Alınır Mı?

Döviz hesaplardan hesap işletim ücreti alınma durumu banka özelinde farklılık göstermektedir. Bazı bankalar döviz hesaplarından hesap işletim ücreti tahsil etmemektedir. Bazı bankalar döviz hesapların hesap işletim ücreti alırken, bazı bankalar ise belirli koşulların yerine getirilmesi durumunda döviz hesaplarından hesap işletim ücreti tahsilatı yapmamaktadır. Bu koşullardan en bilineni hesapta belli oranda mevduat tutulmasıdır.

Döviz Hesaplarına Devlet Garantisi Var Mı?

Türk Lirası hesaplarına olduğu gibi, döviz hesaplarına da devlet garantisi bulunmaktadır. Döviz hesaplarına devlet garantisi, 100 bin Türk Lirası ve eş değerindeki döviz meblağıdır. Döviz ve altın hesaplarına el konur mu yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Dolar ve Euro Haricinde Döviz Hesabı Açtırabilir Miyim?

Amerikan Doları ve Euro haricinde de yabancı para birimleri cinsinden hesap açtırmak mümkündür. Bankalarda onlarca farklı para biriminden döviz hesabı açtırabilir, yahut internet bankacılığı aracılığı ile kendiniz açabilirsiniz.

Döviz Hesabına Nasıl Para Yatırılır?

Döviz hesabına para yatırmak, Türk Lirası hesabına para yatırmaktan farklı değildir. Banka şubelerinden aynı şekilde işlem yapılabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu ATM’den döviz yatırmaktır. Her ATM’den döviz hesaplarına para yatırılamaz. Ancak döviz kabul eden ATM’lerden döviz hesaplarına para yatırılabilir.

Döviz Hesabından Nasıl Para Çekilir?

Türk Lirası hesaplarında olduğu gibi döviz hesaplarında da kolayca şube içerisinden para çekilebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu; yüklü döviz çekimlerinde banka şubelerine haber vermektir. Çünkü banka şubeleri her daim yüklü dövizi ellerinde hazır tutmazlar, talep halinde getirtirler. ATM’den döviz para çekimi için bahse konu ATM’nin döviz türünden para ödemesi yapıyor olması gerekir. Bu duruma dikkat edilmelidir. Zira her ATM döviz para çekimine izin vermez.

Döviz Hesabına Nasıl Para Gönderilir?

Döviz hesabına döviz havale, döviz EFT gibi yöntemlerle para gönderilebilir. Ayrıca yurt dışından Türkiye’ye para gönderme seçeneklerine buradan göz atabilirsiniz.

Döviz Havale Yapılabilir Mi?

Döviz havale işlemi yapılabilir. Döviz havale işlemi yaparken, döviz gönderilecek hesap bilgilerinin bilinmesi yeterlidir. Döviz havale ücreti banka özelinde farklılık göstermektedir.

Döviz EFT Yapılabilir Mi?

Döviz EFT işlemi bazı bankalar tarafından yapılabilirken, pek çok banka döviz EFT işlemini gerçekleştirmemektedir. Döviz EFT işlemi yerine SWIFT işlemi kullanılmaktadır. SWIFT işlemi ile döviz gönderme kolay, güvenilir ve hızlı şekilde gerçekleştirilmektedir. Swift kodu nedir, swift kodu ile BIC kodu aynı mı yazımıza da buradan göz atabilirsiniz.

Döviz Havale Ücreti ve Döviz EFT Ücreti Ne Kadar?

Döviz havale ücreti ve döviz EFT ücreti banka özelinde farklılık göstermektedir. Müşterisi olunan bankanın dolar EFT ücreti ve Euro havale ücreti ilgili bankanın resmi internet sitesinden, şubesinden yahut müşteri hizmetlerinden öğrenilebilir. Daha ucuz döviz havalesi ya da EFT’si yapmak isteyen vatandaşlar internet bankacılığından işlem yapabilirler.