Cezaevi Alışveriş Nasıl Yapılır Cezaevi Kantin Fiyatları!

Cezaevi Alışveriş Nasıl Yapılır Cezaevi Kantin Fiyatları!

13 Mayıs 2020 1 Yazar: Suat Bulut

Hayat insana neler de öğretiyor değil mi..? Akla hayale gelmeyecek şeyleri, kırk yıl düşünseniz hesap edemeyeceğiniz olayları başınızda bulabiliyorsunuz. Şüphesiz bu durumların en sıkıntılılarından birisi de cezaevinde olmak ya da cezaevinde bir yakınınızın, sevdiğinizin olmasıdır. Öncelikle teselli olur mu bilinmez ama, bugün itibari ile ülkemiz cezaevlerinde 290 bini aşkın mahkum olduğunu ve bu sıkıntıyı çeken yüzbinlerce kişiden biri olduğunuzu belirtelim. Akabinde cezaevi kantininde neler satılır, Cezaevi Alışveriş Nasıl Yapılır Cezaevi Kantin Fiyatları nasıldır soru cevap halinde, bahsedelim…

Cezaevi Kantininde Neler Bulunur? Cezaevi Kantininde Neler Satılır?

Cezaevi kantininde iğneden ipliğe pek çok ürün bulunur. Bisküviden çikolataya, sigaradan telefon kartına, çekirdekten çamaşır ipine, iç çamaşırdan kadın pedine, pet şişe sudan kola ve diğer içeceklere, sıvı yağlardan peçeteye, kremden mektup puluna ve zarfına, kalemden kağıda, yataktan televizyona, yastıktan yastık kılıfına kadar onlarca ürün bulunmaktadır. Bununla birlikte haftalık bazda bazı ürünlerin “alış veriş listesinde bulunmasına rağmen” cezaevi kantininde bulunmadığı, ya da daha önceki koğuşların fazlaca talep etmesi nedeniyle temin edilemediği durumlar da olabilmektedir.

Cezaevi Kantin Fiyatları! Cezaevi Kantinindeki Ürünlerin Fiyatları Ne Kadar Olur?

Cezaevi kantininde bulunan ürünlerin listesi ve bu ürünlerin fiyatlarını içeren bir liste, cezaevindeki bütün koğuşlara cezaevi idaresi tarafından dağıtılır. Bahse konu ürün ve fiyat listesi belirli aralıklarla güncellenir. Listenin güncellenmesi cezaevi kantinindeki ürünlerin farklılaşması ya da ürünlerin fiyatlarındaki değişim (artış/azalış) nedeniyle gerçekleşir. Genel olarak fiyatların dışarıdaki market fiyatları seviyesinde olduğunu söyleyebiliriz.

Cezaevi kantin fiyatları ile ilgili olarak en çok merak edilen konulardan biri de cezaevi sigara fiyatları! Cezaevi sigara fiyatları sivil hayattakinden farksızdır. Dışarıda 20 TL olan sigara cezaevi kantininde de o fiyata satılmaktadır.

Cezaevi Kantininden Her Gün Alış Veriş Yapılır Mı/ Yapılabilir Mi?

Cezaevi kantininden her gün alışveriş yapılamaz. Cezaevi kantininden her kişi haftada 1 gün alış veriş yapabilir. Cezaevi yönetimi tarafından belirlenen çizelge uyarınca koğuşların hangi gün kantin alış veriş yapabilecekleri tayin edilmiştir. Bu çizelge uyarınca ilgili koğuştaki kişi belirlenen günde cezaevi alışverişini yapabilecektir.

Cezaevi Kantininden Alışveriş Kantin Fişi Doldurularak Yapılır!

Cezaevi kantininden alış veriş yapmak isteyen mahkumlar, kendi koğuşları için belirlenen kantin gününde, kantinden satın almak istedikleri ürünleri ve bu üründen kaç adet almak istediklerini kantin fişine yazarlar. Kantinin fişinin sağ alt kısmındaki isim soy isim imza kısmı da doldurularak koğuşun kantin günü sabahında infaz koruma memurlarına teslim edilir. Gün içerisinde koğuştaki mevcuda ve alınacak ürüne göre birkaç kişi kantine giderek kantin fişinde belirlenen ürünleri alırlar ve koğuştaki dağıtımını yaparlar. Bu uygulama bazı cezaevlerinde kantinde görevli mahkumlar tarafından da yapılabilmektedir. Bu noktada akla gelebilecek bir soruya da anti parantez cevap verelim. Kantin fişi de kantinden ayrıca satın alınmaktadır. Cezaevine yeni giren ve ilk kantinini yazacak kişi, kantin fişini bir arkadaşından bir defalığına rica ederek temin edebilir.

Cezaevindeki Mahkuma Kaç Lira Yeter?

Muhakkak herkesin harcama alışkanlığı farklıdır. Tıpkı özgür bir insanda olduğu gibi, kısıtlı imkanlarla da olsa hapishanedeki kişilerin harcama alışkanlıkları da birbirlerinden farklılık gösterebilmektedir. Bununla birlikte kapalı hapishanede bulunan bir mahkuma (sigara hariç) haftalık ortalama 100 Türk Lirası gerekmektedir. Bu miktarın altında hapishanede kalan kişi ihtiyaçlarını gidermekte zorlanabilir. Mahkum sigara kullanıyorsa bu tutarı minimum 150 Türk Lirası olarak düşünmek yerinde olacaktır. Cezaevinde bir gün nasıl geçer yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Cezaevi Kantininde Sebze Meyve Bulunur Mu? Cezaevinde Dış Kantin Nedir?

Cezaevi kantininde sebze ve meyve çeşitleri bulunmaz. Bununla birlikte, cezaevinde kalan mahkumlar için cezaevlerinde “dış kantin” uygulaması bulunmaktadır. Bütün koğuşlarda kalan mahkumlar haftalık sebze meyve ihtiyaçlarını iç kantindeki gibi kantin fişlerine yazarlar ve infaz koruma memurlarına koğuşları için belirlenen “dış kantin” gününde teslim ederler.

Mahkumların kısıtlı listeden de olsa gidermeye çalıştıkları sebze meyve ihtiyaçları dış kantin gününde verdikleri listeye binaen bir ya da iki gün sonra cezaevinin belirlediği görevliler tarafından temin edilir ve kendilerine ücreti mukabilinde teslim edilir. Cezaevi Alışveriş Nasıl Yapılır Cezaevi Kantin Fiyatları içeriğimiz akabinde; Cezaevindeki mahkuma nasıl para yatırılır ve mahkumun üzerinde para bulunur mu içeriğimize buradan göz atabilirsiniz.