Yırtık Euro Nerede Değiştirilir? Yırtık Euro Bozdurulur Mu?

Yırtık Euro Nerede Değiştirilir? Yırtık Euro Bozdurulur Mu?

20 Aralık 2018 1 Yazar: Emine Zaman

Avrupa Merkez Bankası tarafından basılan ve geniş bir coğrafyada resmi para birimi olarak kullanılan Euro dünyanın en güçlü paralarından. Bununla birlikte milyarlarca insan tarafından kullanılan Euro banknotları zamanla yıpranmakta. Bilhassa Euro banknotunun bir kısmı yırtıldı ise bahse konu Euro banknotunu değiştirmek ya da bozdurmak büyük sıkıntı oluşturuyor. Yırtık Eurolar yırtık kısımlarının boyutuna göre geçerliliğini dahi kaybedebiliyor. Yırtık Eurolar bankalar ve döviz büroları tarafından genellikle kabul edilmiyor. Peki yırtık Euro bozdurulur mu, yırtık Euro nerede değiştirilir?

Euro banknotunu ülkemizdeki bankalar genellikle kabul etmemektedir. Aynı şekilde yırtılmış Euro bozdurma işlemi de hem döviz büroları hem sarraflar ve hem de bankalarca yapılmamaktadır. Durum böyle iken; yırtık Euro bozdurmak ya da yırtık Euro değiştirmek için yapılabilecek işlemleri sıralamakta ve bu konuyu açmakta fayda var.

  • Yırtık Euro’yu ATM’de Bozdurabilirsiniz!
  • Yırtık Euro’yu Yurtdışında Değiştirtebilirsiniz!
  • Yırtık Euro’yu Türkiye’de Değerinin Altında Bozdurabilirsiniz!

Yırtılmış Euro’yu ATM’de Bozdurabilirsiniz!

Elinizdeki Euro’nun yırtıklık ya da yıpranmışlık seviyesi çok önemlidir. Eğer Euro az yırtılmış ise ince bir bantlama ile Euro bozan ATM’lerde yırtık Euro’yu değerinde bozdurabilirsiniz. ATM’ler otomatik çalışan makineler olduğu için, yaptığınız işlem banknotun kalınlığına ek oluşturmayacak şekilde olmalıdır. Derin yırtıkları olan Euro banknotları için bu seçenek geçerli değildir. Euro hakkında detaylı bilgi edinmek için de buraya göz atabilirsiniz.

Yırtılmış Euro’yu Yurtdışında Değiştirebilirsiniz!

Yırtık Euro nerede değiştirilir ya da yırtık Euro nasıl değiştirilir sorusunun en net ve kesin cevabı bu seçenektir. Avrupa Merkez Bankası ECB, yırtılmış ya da yıpranmış Euro banknotlarını sorgusuz sualsiz kabul etmekte ve yeni Euro banknotu ile değiştirmektedir. Bu nedenle Eurozone’da yer alan ülkelerden herhangi bir bankada yırtılmış Euro banknotu değişimi kolayca yapılabilir. O bankalar da Avrupa Merkez Bankası’ndan ellerindeki yırtık Euro’yu değiştirmektedirler. Eurozone nedir buradan göz atabilirsiniz.

Yırtık Euro’yu Değerinin Altında Bozdurabilirsiniz!

Yırtılmış Euro banknotu ATM’de bozdurulamayacak kadar yırtık ve yurtdışına gidip gelmiyorum, ya da yurtdışında bir tanıdığım yok, bu parayı Avrupa’ya gönderme şansım yok diyorsanız o halde tek seçenek yırtık Euro’yu değerinin altında bozdurmaktır. Yırtık Euroları sarraflara ve döviz bürolarına değerinin altında ücret almayı kabul ederseniz güncel kurun altında bir fiyata bozdurabilirsiniz. En büyük Euro banknotları için de buraya göz atabilirsiniz.

Merkez Bankası Yırtık Euro Değişir Mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Euro değişmek mecburiyetinde değildir. TCMB görevleri arasında Euro değişmek yoktur. Bu nedenle TCMB ile Euro değişimi için görüşülebilir ancak bu konuda bir beklentiye girilmemelidir.