Eski Dolar Nerede Bozdurulur? Eski 100 Dolar Bozdurma!

Eski Dolar Nerede Bozdurulur? Eski 100 Dolar Bozdurma!

20 Aralık 2018 16 Yazar: Emine Zaman

Amerikan Doları ilk kez basıldığı 1700’lü yıllardan bu yana pek çok kez yeni seriler ile piyasaya sürülmüştür. Ekonomik kriz dönemlerinde Amerikan Doları banknotları pek çok sıfır ile büyümüştür. 1929 dünya ekonomik krizinde ve sonrasında bu durum zirve yapmıştır. 2. Dünya Savaşı sonrasında ABD’nin süper güç olarak ortaya çıkması ile dolar hızla değerlenmiş ve Amerikan Doları’nın bol sıfırlı banknotları tedavülden kaldırılmıştır. Peki eski dolar nerede bozdurulur? Eski 100 dolar nasıl bozdurulur?

Eski Dolar Nerede Bozdurulur Nasıl Değiştirilir?

Amerikan Doları banknotları için 1970’li yılları milat olarak kabul edebiliriz. Zira 1970’li yıllardan bu yana Amerikan Doları’nın en büyük banknotu 100 dolarlık banknottur. 100 dolarlık banknottan daha yüksek küpürlü banknot neredeyse 50 yıldır basılmamaktadır. Daha önceden basılı olanlar ise tedavüldedir ve geçerliliğini devam ettirmektedir. Eski dolar nerede bozdurulur sorusunun cevabı duruma göre değişiklik göstermektedir. Eski dolar bozdurma işlemi de doların ne kadar eski tarihli olduğuna göre değişmektedir.

1970 Öncesi Dolarlar İçin Eski Dolar Bozdurma!

Bu olasılık çok ama çok düşük olsa da elinizde 1970 yılından daha önceki tarihli bir dolar banknotu bulunuyor olabilir. Bu durumda üzülmenize gerek yok ve hatta kendinizi şanslı saymalısınız. Zira 1970 yılından önceki tarihli dolar banknotları koleksiyonerlerin ilgi alanına girmektedir. Bu nedenle 1970 yılından önce basılmış dolar banknotuna sahipseniz internetteki online alış veriş sitelerinden sahip olduğunuz dolar banknotu ilan vererek satma yoluna gidebilirsiniz. Bu noktada doların değerinin çok üzerinde bir bedel istemeyi ihmal etmeyin. Bu duruma örnek olarak ender bulunan 10 bin dolarlık bir banknotun ABD’de yapılan açık artırma ile yakın geçmişte 190 bin dolar civarında bedelle bir koleksiyoner tarafından satın alındığının altını çizebiliriz. İş Bankası dolar bozan ATM’ler ve İş Bankası ATM dolar bozdurma işlemi için de buraya göz atabilirsiniz.

eski-dolar-nasil-degistirilir-2019-eski-dolar-nerede-bozdurulur-eski-dolar-nasil-bozdurulur-2019

Eski ve yeni 100 dolar çeşitleri

1970 Sonrası Dolarlar İçin Eski Dolar Bozdurma!

1970 yılı sonrası basılmış elinizde 100 dolar, 50 dolar, 20 dolar ya da 10 dolarlık; yani halen piyasada bolca bulunan dolar banknotu bulunuyor ise bu banknotları bozdurmak yeni dolar banknotlarını bozdurmaktan farklı değildir. Bu nedenle endişe etmeye gerek yoktur. Eski dolar bozdurma ya da eski 100 dolar bozdurma işlemi bankalardan, döviz bürolarından ya da kuyumculardan kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun için elinizdeki doların yırtık ya da yıpranmamış olması yeterlidir. Eski 100 dolar ile yeni 100 dolar arasında değer bakımından bir fark yoktur. Bankalardan, döviz bürolarından ya da sarraflardan elindeki eski doları bozduramayanlar, dolar bozan bankaların ATM’lerini de bu işlem için kullanabilirler. Vergi cenneti ülkeler listesi için de buraya göz atabilirsiniz.

Eski Dolar Nerede Bozdurulur? Merkez Bankası Eski Dolar Değiştirir Mi ya da Bozar Mı?

Aşağıda resmi kaynağını verdiğimiz Amerikan Merkez Bankası FED için “eski dolar” ya da “yeni dolar” diye bir kavram bulunmamaktadır. Yalnızca ülkemize has bir kavram olan eski dolar banknotu bazı bankalarda ve döviz bürolarında bozulmamaktadır. Bu noktada mümkünse yurt dışı ile bağlantı bozum işlemi ya da değiştirme işlemi bu şekilde yapılabilir. Yahut yukarıda da belirttiğimiz üzere dolar bozan banka ATM’leri  eski dolar bozumu için kullanılabilir. Merkez Bankası eski dolar değiştirme ya da bozum işlemi yapmamaktadır.

Amerikan Merkez Bankası FED resmi sitesi: https://www.federalreserve.gov/default.htm