Yeşil Global Enerji Kimin, Ne İş Yapar? Yeşil Global Enerji Halka Arz Hakkında!

Yeşil Global Enerji Kimin, Ne İş Yapar? Yeşil Global Enerji Halka Arz Hakkında!

21 Kasım 2023 0 Yazar: Şerife Uslu

Yeşil Global Enerji A.Ş halka arz olmak için hazırlık yapan şirketlerden biri. Yeşil Yapı’nın yüzde 29,9’luk iştirak kuruluşu olan şirket halka açılmaya hazırlanıyor. Peki Yeşil Global Enerji kimin, ne iş yapar, halka arzı ne zaman, bakalım… Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Yeşil Global Enerji Kimin ve Ortaklık Yapısı Nasıl?

Yeşil Global Enerji A.Ş kuruluşu 2007 yılına dayanmaktadır. Şirket yüzde 29,9’luk oranla Yeşil Yapı Endüstrisi A.Ş’nin iştirak kuruluşudur. Yeşil Yapı Endüstrisi ise yüzde 24,56 oranı ile Kamil Engin Yeşil’e ait olup, kalan kısmı ise halka açıktır.

Yeşil Global Enerji Ne İş Yapar ve Ne Zaman Kuruldu?

Yeşil Global Enerji A.Ş 2007 yılında kurulmuştur. Şirket bir enerji üretim firmasıdır ve kurulduğu günden bu güne dek gerçekleştirdiği projeler ile önemli başarılar kaydetmiştir. Şirketin önemli işlerinden biri olan Odayeri Çöp Biyogaz Santrali, Avrupa’nın en büyüğü unvanına layık görülmüştür.

Yeşil Global Enerji yatırımlarını Rüzgar Enerjisi, Çöp Gazı ve Jeotermal Enerji alanlarında gerçekleştirmektedir. Sıfır atık prensibini benimseyerek atıklardan da enerji üreten şirket, sürdürülebilir bir dünya için kendi oluşturdukları özgün teknolojiler ile atık problemini bertaraf etmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Yeşil Global Enerji A.Ş’nin tamamlanmış “yenilenebilir enerji tesis yatırımları” aşağıdaki gibi listelenebilir:

  • 2009, İstanbul, Odayeri Çöp Biyogaz Santrali (33,8 MW)
  • 2010, İstanbul, Kömürcüoda Çöp Biyogaz Santrali (19,81 MW)
  • 2012, Kocaeli, Solaklar Çöp Biyogaz Santrali (6,50 MW)
  • 2015, Kocaeli, Dilovası Çöp Biyogaz Santrali (2,16 MW)
  • 2015, Balıkesir, Poyrazgölü Rüzgar Santrali (42,50 MW)
  • 2019, İstanbul, Kalyoncu Çöp Biyogaz Santrali (22,61 MW)
  • 2020, İstanbul, Avcıkoru Çöp Biyogaz Santrali (43,80 MW)
  • 2023, Kocaeli, Solaklar Sıfır Atık Proliz – Syn Gas Tesisi (40 MW)

Yeşil Global Enerji Halka Arz Hakkında!

Halka arz olmak için gerekli düzenlemeleri yapan şirket esas sözleşme değişiklikleri için SPK’ya başvuru yapmıştı. Geçtiğimiz günlerde Yeşil Global’in üst kuruluşu olan Yeşil Yapı Endüstrisi bu konuda yeni bir bildirim paylaştı. Bildirime göre SPK, Yeşil Global’in esas sözleşme değişikliğini onayladı. Bahse konu kap bildirimi ise aşağıdaki gibidir:

“Yönetim Kurulumuzun 13.03.2023 tarihinde almış olduğu karar istinaden,  Şirketimizin %29,90 hissesi oranında iştiraki olan Yeşil Global Enerji A.Ş.’nin halka arzına yönelik olarak Şirket Esas Sözleşmesi’nin Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun hale getirilmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na yapmış olduğu izin başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu’nun  05.10.2023 tarih ve 58/1286 sayılı toplantısında onaylanmıştır. Yeşil Global  Enerji A.Ş. tarafından  ilgili izin yazısı ve ekli onaylı tadil metninin  23.10.2023 (bugün) tarihinde tebliğ alındığı şirketimize bildirilmiştir. “

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!