Yatırım Kanalları ve Paranın Değerini Koruma Sanatı!

Yatırım Kanalları ve Paranın Değerini Koruma Sanatı!

26 Ocak 2017 4 Yazar: Nilgün Ciğerci

Para kazanmak kolay bir iş olmadığı gibi kazanılan paranın değerinin nasıl korunacağı ya da o paradan kar elde etmenin yolunu bulmak da kolay değildir. Yoğun çalışma temposuyla kazanılan para ve sonucunda elde edilen birikim ile karlı bir yatırım (plasman) yapmak için izlenilebilecek yollar haberimizin detayındadır.

Altın Güvenli Liman

“Altın” plasman araçları arasında en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Akıllıca bir strateji belirleyerek altından yüksek meblağlarda kar elde etmek mümkündür. Zira Türk insanının en sevdiği plasman araçlarının başında altın gelmektedir. Son yıllarda değerini kat be kat artıran altının gram fiyatı 147 Türk Lirası’nı aşmıştır.

Birikimini değerlendirmeyi düşünenler için bir diğer yatırım aracı da “döviz”dir. Dövize yatırım yapmak isteyenler genellikle Amerikan Doları ve Euro’yu tercih etmektedirler. Kur farkına dikkat ederek dövize yapılan plasman kazançlı olabilmektedir.

Vadeli Mevduat Hesabı Açtırmak da Mümkün!

“Mevduat hesabı” da fazlasınca kullanılan bir plasman yöntemidir. Bankaların vadeli mevduat hesaplarına Türk Lirası ve döviz cinsinden para yatırılabilmekte ve bankanın belirlediği faiz oranları çerçevesinde kar elde edilebilmektedir. Mevduat hesabı daha risksiz ama az getirisi olan bir yatırım aracıdır. Az kazanayım ama paramı riske atmayayım diyenler için uygun bir seçenek olabilmektedir. Bununla birlikte bankalarda vadeli altın ve vadeli döviz hesapları da açtırılabilmektedir.

Birikimi ile kar elde etmek isteyenler için bir diğer seçenek ise “borsa”dır. Borsada hisse senedi alımları gerçekleştirerek, hisse senedi alınılan şirketin değerine göre kar elde edebilmek mümkündür. Lakin borsa riskli bir yatırım aracıdır. Zira hisse senetleri alınılan şirketin değerinin düşmesi yahut şirketin iflas etmesi gibi durumlarda yatırımcının parası da eriyebilmektedir. Borsada plasman yapmak isteyenler için bir uzman ile çalışılması önerilebilmektedir.

Bir başka yatırım aracı olarak gayrimenkul edinimi gösterilebilmektedir. Konut, arsa gibi bir gayrimenkule yapılan akıllıca bir plasman, kısa vadede olmasa da uzun vadede yüksek meblağlarda kazanç sağlayabilmektedir. Devlet tahvili, likit fon, repo gibi yatırım araçları da yatırımcılar tarafından tercih edilebilmektedir. Birikimlerini değerlendirmek isteyenler, en karlı plasman aracını bir danışman aracılığı ile öğrenebilirler.