Yatırım İçin Seçilecek Para Birimi: BTC veya IOTA

Yatırım İçin Seçilecek Para Birimi: BTC veya IOTA

6 Mayıs 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Bitcoin (BTC) sermaye hacmi ve popülerlik olarak dünyanın en büyük kripto para birimidir. Blok zincir teknolojisi ile desteklenen para birimi, farklı para birimlerinin piyasaya sürülmesini sağladı. Diğer tarafta ise Bitcoin ile rekabet etmek için yaratılan yeni bir kripto para birimi olan IOTA var. Farklı bir teknoloji bu para birimini destekliyor.

BTC veya IOTA… hangisini seçmelisiniz? Neden? Merak ediyorsanız, bu yazıda aradığınız yanıtları bulacaksınız. Sonraki kısımlarda iki kripto para birimi arasındaki benzerlikleri ve farkları öğrenecek, hangisinin daha iyi bir yatırım seçeneği olduğunu göreceksiniz.

BTC ve IOTA’ya Genel Bakış

Mevcut birçok kripto para birimi arasında en popüleri Bitcoin’dir (BTC). Bitcoin’in blok zincir teknolojisi diğer kripto para birimlerinin ortaya çıkmasına destek oldu, bu nedenle söz konusu teknoloji birçok kripto para birimi tarafından kullanılıyor. Buna karşın IOTA, Bitcoin’den farklı ve yeni bir kripto para birimidir. IOTA popüler olan blok zincir teknolojisini kullanmak yerine Tangle Technology olarak adlandırılan kendi teknolojisini kullanıyor.

Bu iki para birimini karşılaştırarak hangisinin daha iyi bir seçenek olduğunu görelim.

İşlem Ücretleri

Kripto para yatırımcıları bir varlığa yatırım yapma kararı almadan önce genellikle işlem ücretlerini inceler. Bitcoin alım satımı yaptığınızda işlem ücreti olarak 0,001 BTC ödersiniz. Bu ücret madenciye ödenir. Diğer yandan IOTA’da işlem ücreti alınmaz. Parayı kendiniz kazmanız gerekir, bu nedenle herhangi bir işlem ücreti alınmaz.

Kriptografi

İki para biriminin kriptografi özellikleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Bitcoin en popüler kripto paradır ve sermaye hacmi açısından listenin birinci sırasındadır. Hacker’lar sadece birkaç BTC çalarak çok para kazanabilir. Bu nedenle Bitcoin P2P ağı ve özel anahtar kriptografi gibi güvenli yöntemler kullanarak hırsızlığın önüne geçmeye çalışır.

IOTA blok zincir teknolojisi yerine Tangle kullanır, bu nedenle kriptografi ve güvenlik unsurları Bitcoin’den farklıdır. Tangle sadece kuantum dirençli kriptografik algoritmalar ile çalıştırılır. Bu özellik IOTA paranıza saldırı yapılma olasılığını önemli oranda azaltır.

Mikro Ödemeler

Bitcoin ilk ortaya çıktığında popüler olmasının nedenlerinden biri de işlem ücretlerinin düşük olmasıydı. Günümüzde en önemli kripto para birimi olarak görüldüğü için işlem ücretleri oldukça yükseldi ve bu nedenle çoğu kişi Bitcoin’e yatırım yapmaktan kaçınıyor.

IOTA’da ise işlem ücreti yok, bu nedenle minimum işlem için herhangi bir limit yok. Sadece bir IOTA’nız bile olsa bunu dönüştürmek için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez.

Kullanım

Bitcoin, IOTA’dan daha kolay edinilebilir ancak IOTA daha kolay kullanılır. Bitcoin kripto para piyasasının yaklaşık yüzde seksenini oluşturuyor, bu nedenle BTC’ye herhangi bir dönüştürücüden kolaylıkla erişebilirsiniz. Buna karşın dönüştürme sistemlerine uyarlanması zordur.

yatirim-icin-secilecek-para-birimi-btc-veya-iota

Diğer yandan IOTA’nın kullandığı Tangle, teknolojik açıdan diğer programlama dillerine kolayca uyarlanabilir. Bu, blok zincir teknolojisinin uyarlanmasından farklıdır. Şirketler, BTC’yi desteklemeden önce tüm sistemlerini yeniden düzenlemeleri gerekir.

Sonuç

Bugüne kadar yatırımcılar Bitcoin ile blok zincir teknolojisinin IOTA ve Tangle’dan daha iyi olduğunu düşünüyordu. IOTA’nın çok popüler olmaması, gerçek dünyada kullanımının sınırlı olması ve kuantum bilgisayar bulmanın zor olması bu izlenime yol açıyordu.

Bunlara karşın teknoloji geliştikçe IOTA, blok zincirin önüne geçebilir. IOTA büyük bir patlama yapmadan edinmek istiyorsanız IOTA BTC dönüştürücü ile IOTA’yı BTC’ye dönüştürün ve işlem yapmaya başlayın.

İster Bitcoin’e ister IOTA’ya yatırım yapın; en iyi değişim oranlarıyla işlem yapmak için hemen Godex.io adresini ziyaret edin.