Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır 2020?

12 Ocak 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Birçok kişinin en sevdiği ve güvenilir gördüğü yatırım şekli altın biriktirmektir. Asırlar boyunca kıymetli maden olarak savaşlar dahi çıkarmış olan altın günümüzde de pek çok yatırımcı için güvenli liman konumundadır. Vadeli altın hesabı ise bu güvenli limanın aynı zamanda “kazançlı liman” olmasını da sağlar. Peki vadeli altın hesabı nasıl açılır 2020 yılı itibari ile?

Birikimi Altına Yapmak Neden Önemli?

Sadece Türk Halkı değil tüm dünyada piyasaların durgun olduğu ve büyük riskler barındırdığı dönemlerde gerek büyük yatırımcılar gerekse küçük yatırımcılar nakit ve diğer finansal varlıklardan çıkış yaparak altına yönelmişlerdir. Günümüzde gerek coğrafyamızda ve gerekse küresel bazda oluşan siyasi ve askeri riskler, krizler altının değerinin yükselmesini sağlayan en önemli etkenlerden.

Altının hem onsundan dolayı kar elde etmek, hem de durduğu yerden vadeli hesap marifetiyle kazanç sağlamak isterseniz bankalar bu konuda yardımcı olmaktadırlar. Altını vadeli hesapta saklamak sadece getiri faydası değil aynı zamanda güvenlik risklerinden arınma faydası da getirir. Zira evde yahut iş yerinde yüklü miktarda altın ya da para saklamak riskli bir davranıştır.

Vadeli Altın Hesabı Nasıl Açılır 2020?

Vadeli altın hesabı açtırmanın iki yolu vardır. Bankalara fiziken götüreceğiniz ziynet eşyalarınız ve diğer tüm altınlarınız banka eksperleri tarafından değerlendirilerek gram bazında hesaplanır. Hesaplanan meblağ altın hesabında korunur ve müşterinin altın hesabından faiz getirisi talep etmesi durumunda belirlenecek vade dilimi üzerinden müşteriye getiri sağlar. Vadeli altın hesabı açılışı için yurtiçi yerleşikler bankalara geçerli nüfus cüzdanı ile başvurabilirler.

Vadeli altın hesabının bir diğer yolu ise mevduatı olan müşterinin altın hesabı açtırarak nakdi karşılığında bu hesapta gram bazında altın satın almasıdır. Aynı şekilde gram bazında altınlarınız vadeli hesapta, belirlediğiniz vade sonunda yine “altın bazında” getiri sağlar. Altın vadeli hesap kapatılmak istendiğinde müşteri o günün gram altın değerinden birikimlerini nakit olarak elde edebilir.

Pek çok banka müşterilerine vadeli altın hesabı imkanı sunarken, bu bankalardan biri konumunda olan Garanti Bankası vadeli altın hesabı ve altın vadeli hesap özellikleri hakkındaki haberimiz yol gösterici olabilir. Bununla birlikte farklı bankaların vadeli altın hesapları için uyguladıkları faiz oranları karşılaştırılarak karar vermek daha doğru olacaktır.