Türkiye ve Rusya’nın TL ile Ruble Kararı!

Türkiye ve Rusya’nın TL ile Ruble Kararı!

9 Ekim 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Türkiye ile Rusya ticari alanda dolarizasyon etkisini kırmak, yerel para birimlerinin kullanımlarını artırmak için mutabakata vardı. Türkiye ve Rusya’nın TL ile Ruble kararı hakkında açıklamalarda bulunan Rus Maliye Bakanı Siluanov, 4 Ekim’de anlaşma imzalandığını ve bundan böyle Türkiye’nin Rusya’nın alternatif swift ve kredi kartı alt yapılarına bağlanabileceğini söyledi.

Türkiye ve Rusya’nın TL ile Ruble Kararı!

Türkiye ile Rusya yerel para birimlerinin kullanımını artırmak için bir anlaşma imzaladılar. 4 Ekim’de imzalanan bu anlaşma ile özellikle ticari faaliyetlerde dolarizasyon etkisinin kırılması hedeflenmektedir. İmzalanan bu mutabakat neticesinde anlaşmalarda ve ödemelerde doların negatif yönlü etkisinin kırılması bunun yanı sıra Türk Lirası ve Ruble’nin kullanımının artırılması amaç edinilmiştir. Söz konusu gelişme ile ilgili açıklamalarda bulunan Rus Maliye Bakanı Anton Siluanov, 4 Ekim’de mutabakata varıldığını, Rusya ile Türkiye arasında yapılacak olan ikili anlaşmalarda kademeli olarak Ruble ve Türk Lirası kullanımına geçileceğini bildirdi.

Rus Bakan Anton Siluanov, swift sisteminin alternatifi olan Rus muadili yapıya Türk bankalarının ve şirketlerinin entegrasyonunun sağlanacağını belirtti. Bunun yanı sıra Siluanov, Visa ve Mastercard’ın Rus muadili olan MIR’ın kullanımının yaygınlaşması için Türkiye’de gerekli alt yapının genişletileceğini söyledi. Rusya para birimi hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Rus yapımı MIR kartlar 2019 Nisan ayında Türkiye’de kullanılmaya başlamıştı. Bu gelişme ile Türkiye Rusça konuşulmayan ülkeler arasında MIR kartı ilk kullanan ülke olmuştu. Bu kapsamda Türkiye İş Bankası, MIR kartları tüm bankamatik ve üye iş yerlerinde kabul eden ülkemizdeki ilk banka olmuştu. İş Bankası turizm sezonundan önce gerekli hazırlıkları yaparak MIR marka kartların ülkemizde kullanılmasına olanak sağlamıştı. İşbank, sezon açılmadan önce 400 bini aşkın iş yeri, on bini aşkın e-ticaret noktası ve 500’ü aşkın bankamatikte MIR kartların kullanılmasına olanak sağlamıştı.