Kripto Paralara Yönelik Yasa Hazırlığı!

Kripto Paralara Yönelik Yasa Hazırlığı!

9 Ekim 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, yeni kabinede ekonomik ve finansal konularda kıdemli başkan yardımcılığı için aday gösterilmektedir. Avrupa Parlamentosu’nda milletvekillerinin onayını almak üzere soru- cevap oturumuna katılan Dombrovskis, Avrupa’nın kripto paralarla alakalı ortak bir yaklaşıma ihtiyaç duyduğunu ve bu konuda bir düzenleme teklifi hazırlığında olduğunu bildirdi. Kripto paralara yönelik yasa hazırlığı hakkında detaylı bilgi yazının devamında ye almaktadır.

Kripto Paralara Yönelik Yasa Hazırlığı!

Ursula von der Leyen, 1 Kasımda Avrupa Birliği Komisyonu Başkanlığı görevini devralacaktır. Hali hazırda Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcı olan Valdis Dombrovskis de Leyen’in kabinesinde ekonomi ve finansal konularda kıdemli başkan yardımcılığı görevi için aday gösterilmektedir. Dombrovskis AP’de (Avrupa Parlamentosu) soru cevap oturumuna katılmıştır. Soru cevap oturumunda Dombrovskis kripto paralarla ilgili planlarından bahsetmiştir. Facebook’un piyasaya çıkaracağı Libra gibi kripto paralarla ilgili Avrupa’nın ortak bir yaklaşıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan Dombrovskis bu konuda bir yasal düzenleme hazırlığı içerisinde olduğunu söyledi.

Dombrovskis konuşmasında Avrupa Birliği ülkelerinin piyasadaki haksız rekabete karşı önlem alması gerektiğini söyleyerek eşit piyasa koşullarının önemini vurguladı. Bunun yanı sıra finansal piyasaların kuvvetlenmesi gerektiğini dile getiren Valdis Dombrovskis, dijital ve yeşil dönüşümün öneminin altını çizerek, tamamlanması gerektiğini belirtti.

Facebook kripto parası Libra projesinde yer alan pek çok önemli şirketten biri olan PayPal ortaklıktan ayrıldı. İlgili haber için buraya göz atabilirsiniz.