Troy Kart Nedir Troy Kart Hangi Bankaya Ait?

Troy Kart Nedir Troy Kart Hangi Bankaya Ait?

29 Nisan 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Bankacılık sektörünün en önemli ürünleri arasında, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar gelmektedir. Bilindiği üzere bu kartların kullandıkları ödeme alt yapılarında öne çıkan iki sistem “Vısa” ve “Mastercard”dır. Bu alanda kendi markasını yaratmak isteyen ülkemiz de harekete geçerek Troy’u oluşturmuştur. Yani Troy nedir sorusunun cevabı olarak Troy yerli ve milli ödeme alt yapısıdır diyebiliriz. Troy Kart Nedir Troy Kart Hangi Bankaya Ait başlıklı haberimizde detayları inceleyelim…

Troy’un Anlamı Nedir? Troy Ne Demek?

Troy ifadesi “Türkiye Ödeme Yöntemi” ibaresinden esinlenilerek türetilmiştir. Troy’un TR’si Türkiye’yi, O harfi ödemeyi ve Y harfi de yöntemini ifade etmektedir. Bu şekilde oluşan kısaltma ile Troy kısaltması oluşturulmuştur.

Troy Kimin? Troy’u Kim Kurdu?

Troy, Bankalararası Kart Merkezi A.Ş (“BKM”) tarafından kurulmuştur. 10 Mart 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan onay alan Troy, 31 Mart 2016 tarihinde de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu olan BDDK’dan kartlı sistem kurmak üzere izin almıştır.

Troy Ürünleri ve Troy Hizmetleri Nelerdir?

Troy, kartla ödeme yapılmasını sağlayacak alt yapıya yönelik hizmetler sunmaktadır. Banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kart gibi bankacılık ürünlerine alt yapı desteği Troy tarafından sağlanmaktadır.

Troy Banka Kartı Alabileceğim Bankalar Var Mı?

Troy alt yapısını kullanarak banka kartı veren bankalar aşağıdaki gibidir;

Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye İş Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası.

Troy Kredi Kartı Alabileceğim Bankalar Hangileridir?

Troy alt yapısı kullanan kredi kartı hizmeti sunan bankalar gün geçtikçe artmaktadır. Hali hazırda bu hizmeti sunan bankalar;

Akbank, Abank (Alternatif Bank), QNB Finansbank, Halkbank ve TEB (Türk Ekonomi Bankası). Aidatsız kredi kartı veren bankalar içeriğimize buradan göz atabilirsiniz.

Troy Ön Ödemeli Kart Sunan Banka/ Firma Var Mı?

Troy ön ödemeli kart henüz hiçbir banka tarafından sunulmamaktadır. Bununla birlikte “TURK Elektronik Para” tarafından sunulan ön ödemeli kartlar Troy alt yapısını kullanmaktadır.

İş Yerimde Troy Kullanılması İçin Ne Yapmalıyım?

İş yeri sahibi iseniz ve iş yerinizde Troy alt yapısının kullanılmasını istiyorsanız Troy üyesi bankalardan herhangi biri ile iletişime geçebilirsiniz.

Troy Mobil Ödeme Var Mı?

Hali hazırda Troy mobil ödeme seçeneği bulunmamaktadır. Bununla birlikte bu konuda çalışmaların hızla devam ettiği ve çok kısa bir süre içerisinde Troy mobil ödeme hizmetinin de müşterilere sağlanacağı kamuoyuna deklare edilmiştir. Troy Kart Nedir Troy Kart Hangi Bankaya Ait haberi akabinde; Temassız kartlara dair bütün sorularınızın cevabını bulabileceğiniz içeriğimize buradan göz atabilirsiniz.