Tourpass Nedir? Alipay Tourpass Uygulaması!

Tourpass Nedir? Alipay Tourpass Uygulaması!

26 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Dünya çapında yaklaşık 1 milyar kullanıcısı bulunan Alipay ödeme sistemi kapsamında tanıtılan Tourpass, Çin’e giden turistlerin de Alipay’i kullanmasına olanak tanımaktadır. Tourpass ön ödemeli sistem sayesinde bundan böyle Çin’e ziyarete giden turistler önceden Şangay Bankası’na ön ödeme yaparak, gezilerinde yapacakları harcamaları Alipay uygulamasından QR kod ile kolaylıkla yapabilecekler. İşte Tourpass nedir Alipay Tourpass uygulaması hakkında merak ettikleriniz…

Tourpass Nedir? Tourpass Nasıl Kullanılır?

Çin’e ziyarete giden turistlerin önceden Alipay ile ödeme yapma imkanı bulunmuyordu. Ant Financial tarafından yayınlanan Alipay ödeme sisteminin yeni versiyonu sayesinde Çin gezisi yapan turistler Alipay uygulaması üzerinden ödeme yapabilecekler. Alipay kullanabilmek için gereken şartlardan biri, bir Çin Bankası’nda hesap sahibi olmak idi. Yapılan güncellemeler neticesine bu şart ortadan kaldırıldı.

Alipay nedir Alipay nasıl kullanılır hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Alipay uygulaması kapsamında geliştirilen Tourpass ödeme sistemi sayesinde herhangi bir Çin Bankası’nda hesap açtırmak gerekmeden uygulama kullanılabilmekte. Tourpass ön ödemeli bir sistem olup, turistler bu sisteme kendi şahsi telefon numaraları ile (kendi ülkelerinde kullandıkları telefon numaraları) kayıt olabilecekler. Söz konusu ön ödemeli sistemi Bank of Shanghai (Şangay Bankası) verecek. Çin ziyaretine giden turistler Şangay Bankası’na kendi kredi kartlarından ya da uluslararası banka kartlarından Yuan olarak ödeme yapıp sonrasında bakiyelerini Alipay üzerinden kullanabilecekler. Alipay uygulaması kapsamında Tourpass ön ödemeli sistem ile turistler Çin’de mağaza ya da restoranlarda QR kod ile ödeme yapabilecekler. Ülkede söz konusu uygulama üzerinden QR kod ile ödeme yapmak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Tourpass Ödeme Nasıl Yapılır?

Uygulama üzerinden QR kod ile ödeme yapmak turistlere büyük kolaylık sunmaktadır. Nakit olarak ödeme zorunluluğu böylece ortadan kalkmış bulunmaktadır. Çin’de nakit olarak ödeme yapma alışkanlığı gün geçtikçe azalmakta ve nakitsiz ödemeyi artırma konusunda adımlar atılmaktadır. Tourpass uygulaması ile hem turistlere ödeme kolaylığı sunulmakta hem de nakitsiz işlem hacminin artırılması sağlanmaktadır. Çin’de dijital ödemeler son zamanlarda yükseliş trendinde olup Alipay ve WeChatpay uygulamaları büyük pazar payına sahip olmuşlardır. 2018’de yapılan araştırma sonucuna göre Alipay 3,8 trilyon dolar işlem hacmine sahip iken WeChatpay ise 2,7 trilyon dolar işlem hacmine ulaşmıştır. Dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Çin ekonomisinin Alipay uygulamasının Tourpass özelliği ile hacmini artırması bekleniyor.