Alipay Nedir Alipay Nasıl Kullanılır?

Alipay Nedir Alipay Nasıl Kullanılır?

25 Aralık 2019 1 Yazar: Emine Zaman

Alipay dünya üzerinde yaklaşık 1 milyar kullanıcıya sahip bir üçüncü taraf mobil ve online ödeme sistemidir. Genellikle Aliexpress kullanıcılarının  kullandığı uygulama olan Alipay ile her ödemede kredi kartı bilgilerine gerek duyulmadan, kolayca ödeme gerçekleştirmek mümkündür. Mobil ve online ödeme platformu olan Alipay hakkında merak edilen soruları derledik. Haberimizde Alipay nedir Alipay nasıl kullanılır, Alipay ödeme, Alipay para yükleme, Alipay nasıl alınır, Alipay ne zaman kuruldu gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Alipay Nedir Alipay Nasıl Kullanılır? Alipay Ne Zaman Kuruldu?

Alipay 2004 Şubat ayında Alibaba Group ve Alibaba kurucusu Jack Ma tarafından kurulmuştur. Alibay mobil ve online ödeme sistemidir. Dünyanın bir numaralı mobil ödeme hizmeti kuruluşu olan Alipay aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci ödeme merkezi kuruluşu olarak bilinmektedir. Alipay ülkemizdeki Bkmexpres ve masterpass ödeme sistemlerine benzemektedir. Alipay’in Visa ve Mastercard da dahil olmak üzere 65’ten fazla finansal kuruluş ile çalışmaktadır. Alipay Ali Cüzdan uygulaması üzerinden kullanılmakta ve kolaylıkla ödeme yapılmaktadır.

Troy nedir, Troy kart hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Alipay İle Ödeme Nasıl Yapılır? Alipay Mobil Ödeme!

Alipay ödeme sisteminde her alışverişte tekrar tekrar kredi kartı bilgilerini girmeye gerek kalmadan ödeme yapmak mümkün oluyor. Kredi kartı bilgilerinizi ilk kullanımda sisteme kaydettiğinizde sonraki alışverişleri yalnızca şifre girerek gerçekleştirebiliyorsunuz. Alipay ile yapılan bu işlem için ücret tahsil edilmemektedir. Alipay Aliexpress kullanıcıları tarafından yoğunlukla kullanılan bir ödeme kanalıdır. Alipay 2017 yılında yüz tanıma ödeme hizmetini kullanıcılarına tanıtmıştır. Söz konusu ödeme sistemi henüz Türkiye’de yaygın olarak kullanılmasa da yapılan anlaşmalar neticesinde Alipay ile ödeme yapma imkanı artıyor diyebiliriz.

Alipay ülkemizde Çinli turistlere ödeme kolaylığı sunmak adına anlaşmalarını artırdı. İninal kart ile işbirliği yapan Alipay, Çinli turistlerin ülkemizde kolay ödeme yapmasının önünü açıyor. Alipay’in İş Bankası ile de anlaşması bulunuyor. Alipay ülkemizde henüz pek kullanılamasa da artan işbirlikleri ilerleyen dönemde bu uygulamanın ülkemizde de yaygınlaşacağı sinyallerini veriyor.

Bankaların uçuş kredi kartları, mil kazandıran kredi kartları ürünleri için buraya göz atabilirsiniz.

Alipay Nasıl Üye Olunur? Alipay Nasıl Alınır? Alipay Hesabı Açma!

Alipay’e üye olup ödemeleri buradan gerçekleştirmek Aliexpress’ten sıklıkla alışveriş yapan biri için avantajlı olabilir. Alipay’e üye olmak için öncelikle Alipay uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Uygulamayı indirdikten sonra üyelik işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Hali hazırda Aliexpress uygulamasını kullananlar Aliexpress üzerinden de Alipay’e üye olabilirler.

Alipay Özellikleri Nelerdir?

Alipay uygulaması kapsamında kredi kartı ile fatura ödeme, tren, otobüs bileti vs satın alma, banka hesabı yönetimi, yemek siparişleri, ön ödemeli cep telefonu yükleme, para transferi,sigorta seçimi, dijital kimlik belgesi depolama gibi özellikler bulunmaktadır. Alipay ile mağaza içi alışverişlerde QR kod ile ödeme yapmak da mümkündür. Uygulama kapsamında kişiselleştirmeye önem verildiğinden dolayı kullanıcıların farklı şirketlerden aldıkları hizmetleri eklemelerini sağlayacak özellik de bulunmaktadır.

2019’un Kasım ayında Alipay, Çinli olmayan kullanıcıların Çin Yuan eşdeğerinde yabancı parayı uygulamaya önceden yükleyerek mobil ödeme özeliğini kullanmasına izin veren uygulaması Tourpass’i tanıtmıştır.