TEB Sendikasyon Kredisi Sağladı!

TEB Sendikasyon Kredisi Sağladı!

31 Ekim 2019 0 Yazar: Suat Bulut

TEB sendikasyon kredisi sağladı. Türk Ekonomi Bankası KAP’a yaptığı açıklamada uluslararası bankalardan 306 milyon Euro ve 61,5 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sağladığını bildirdi. Ayrıca açıklamada söz konusu kredinin ihracat finansmanı olarak kullanılacağı belirtildi. TEB söz konusu sendikasyon kredisini 367 gün vadeli olarak sağladığını açıkladı.

Türk Ekonomi Bankası TEB Sendikasyon Kredisi Sağladı!

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP) uluslararası bankalardan sendikasyon kredisi sağladığını bildirdi. KAP’a yapılan açıklamaya göre banka iki döviz cinsinden kredi sağladığını açıkladı. Türk Ekonomi Bankası 306 milyon Euro ve 61,5 milyon dolar olmak üzere toplamda 400 milyon dolara yakın sendikasyon kredisi için kredi sözleşmesi imzaladı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre uluslararası bankalardan sağlanan bahse konu kredi 367 gün vade ile kullanıldı. Sendikasyon kredisinin maliyeti ise dolar için libor+ yüzde 2,25, Euro için euribor+ yüzde 2,10 şeklinde olduğu deklare edildi. Türk Ekonomi Bankası 400 milyon dolara yakın sendikasyon kredisinin ihracat finansmanı amacı ile kullanılacağını bildirdi. Türk Ekonomi Bankası tarafından sağlanan bahse konu kredinin ihracat firmaları üzerinde pozitif etki yaratması ve Türkiye’nin de dış ticarette elini güçlendirmesine katkı sağlaması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Yapı Kredi Bankası da sendikasyon kredisi için sözleşme imzalamıştı. Yapı Kredi Bankası ise iki döviz cinsinden toplam 950 milyon dolar sendikasyon kredisi sağlamıştı. Yapı Kredi sendikasyon kredisi kapsamında 370 milyon dolar ve 520 milyon Euro şeklinde finansman sağlamıştı. Ekonomistlerin yaptığı açıklamalara göre ülkemiz bankalarının uluslararası kurum ve kuruluşlardan sendikasyon kredisi sağlayabilmesi, küresel anlamda Türkiye ekonomisine ve Türkiye bankalarına olan güveni ifade etmektedir.

TEB konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmişti. Türk Ekonomi Bankası konut kredisi faiz oranları hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.