Kamu Bankalarından 4 Yeni Kredi Paketi!

Kamu Bankalarından 4 Yeni Kredi Paketi!

31 Ekim 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Kamu bankalarından 4 yeni kredi paketi hizmeti geldi. Kamu bankaları istihdam sağlama potansiyeli yüksek olan firmalara yönelik yeni kredi paketleri tasarladı. İlgili kredi paketleri kapsamında verilebilecek ilave kredi tutarı sektörlere göre farklılık gösterecek. İmalat, tekstil ve konfeksiyon sektöründe ilave istihdam başına 100 TL kredi verilebilecek. Diğer imalat sektörleri için ise bu tutar 200 bin TL olacak.

Kamu Bankalarından 4 Yeni Kredi Paketi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Malatya İş Dünyası İle Buluşma etkinliğinde konuşma yaptı. Konuşmasında kamu bankalarının yeni kredi paketleri hazırladığını bildiren Bakan Albayrak, ilave istihdam sağlayabilecek sektörlere, uzun vadeli işletme kredisi kullandırılması için 4 yeni finansman paketi hazırlandığını söyledi. Kredilerin belirlenen sektörlere uygun ve avantajlı koşullarla sağlanacağını belirten Albayrak, 2 yıla kadar ana para ödemesiz, 5 yıla kadar olan vadelerde, düşük faiz oranlı ve düşük maliyetli, işletme kredisi kullandırılabileceğini bildirdi. Berat Albayrak, kamu bankalarının kurumsal kredi faizinde indirim uygulayacağını da vurguladı.

Kamu bankalarının sağlayacağı istihdam odaklı kredi paketleri şu şekilde sıralanabilir:

  • İstihdam Odaklı İşletme Kredisi- İmalat Sanayi Sektörü
  • İstihdam Odaklı İşletme Kredisi- Hizmet Sektörü
  • Devam Eden Konut İnşaat Projeleri İstihdam Odaklı İşletme Kredisi
  • Yurt Dışı Müteahhitlik Sektörü İstihdam Odaklı İşletme Kredisi

Kurumsal Kredi Faiz Oranlarında İndirim!

Kurumsal kredi faiz oranlarının günümüzde reyting oranlarına göre % 13 ile % 15,5 seviyelerinde uygulandığını bildiren Bakan Albayrak, kurumsal kredi faiz oranlarında 200 baz puan indirim yapılacağını ve ticari kredi faiz oranlarının yüzde 11- % 13,5 bandında uygulanacağını dile getirdi. Söz konusu faiz indirimi uygulamasının 1 Kasım’dan itibaren başlayacağını söyleyen Berat Albayrak, 2014 yılından beri uygulanacak olan en düşük ticari kredi faiz oranı olduğunu açıkladı.

Kamu bankaları konut kredisi yapılandırma kredisi hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.