Tavuk Sarma Nasıl Yapılır? Tavuk Sarma Püf Noktaları!

Tavuk Sarma Nasıl Yapılır? Tavuk Sarma Püf Noktaları!

11 Aralık 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Tavuk sarma özellikle davetlerde göz dolduran bir yemek. Yapımının kolay, görüntüsünün güzel ve lezzetinin yerinde olması sebebiyle en çok yapılan yemeklerden biridir diyebiliriz. Tavuk sarma yaparken dikkat etmemiz gereken birkaç noktanın haricinde opsiyonel, içeriği yapan kişinin damak tadına kalmış olan bu yemeğin yanı sıra dana sarma, kuzu kol sarma, bonfile sarma, balık sarma da benzer şekilde yapılabilmektedir. İşte ek çok kişinin merak ettiği tavuk sarma tarifi, tavuk sarma nasıl yapılır, tavuk sarma püf noktaları nelerdir sorularının cevapları…

Tavuk Sarma Tarifi! Tavuk Sarma Nasıl Yapılır? Tavuk Sarma Malzemeleri!

Tavuk sarma, tavuğun ister kemiksiz pirzola isterseniz de göğüs kısmından yapabileceğiniz bir yemek. Tavuğun neresini kullanırsanız kullanın burada önem verilecek olan şey tavuğun ince olması ve baharatlarla tatlandırılmış, marine edilmiş olması. Tavuk parçalarını bıçak ile açarak ve de döverek inceltmelisiniz. Lezzetlendirme konusunda özellikle göğüs kısmının pek tadı olmadığı için marine etmeye özen göstermelisiniz. Tavuk marinasyonu için, limon, yoğurt, kekik, köri, kimyon, karabiber gibi malzemeler kullanılabilir.

tavuk-sarma-nasil-yapilir

Tavuk sarma puf noktaları

Diğer bir önemi nokta ise tavuk sarmanın iç harcı. İç harcını damak tadınıza uygun istediğiniz malzemelerle hazırlayabilirsiniz. Pastırma, kaşar, mantar, ıspanaklı harç, garnitür, sarımsak, kırmızı biber, yeşil biber, sote sebze vs. ile iç harç hazırlanabilir. Bundan sonrası malzemeleri birleştirmeye kalıyor. Baharatlarla lezzetlendirilmiş tavuğun içine hazırlanan harçtan koyarak sarıp rulo yaparak açılmaması için bir kürdan batırarak bir fırın tepsisine diziyoruz. 200 derece fırında pişiriyoruz.

Tavuk sarma pişmek üzere iken isterseniz salçalı domates sosu (domates rendesi, biraz salça, biraz su), isterseniz de beşamel sos hazırlayarak tavukların üzerine döküp yeniden, 5- 10 dakika adar daha fırına verebilirsiniz. Hem görüntüsü hem de lezzeti bu işlem ile çok daha güzel olacaktır.

Tavuk Sarma Püf Noktaları!

Tavuk sarmanın püf noktalarından biri yukarıda da dediğimiz gibi tavuğun ince açılmış olması. Diğer bir püf nokta ise iç harcının lezzeti. İç harcını hazırlarken sebzeleri soteleyerek baharatlandırmak ayrı bir lezzet katacaktır. Ayrıca iç harcına sarımsak koymak lezzeti artıracaktır. Bu aşamada klasik bir şekilde soğan kavurup, üzerine istediğiniz sebzeyi ardından baharatı ekleyerek lezzetli bir harç elde edebilirsiniz.

Tavuk sarmanın yapım mantığı ile kuzu kol sarma, dana sarma, bonfile sarma gibi yemekler de yapılabilmektedir. Kırmızı et ile yapılan sarmalara mantarlı harç çok yakışmakta ve tercih edilmektedir. Hünkar beğendinin tarihi hikayesi ve Hünkar beğendi yapımı için buraya göz atabilirsiniz.