Seri Numarası Alınmış Dolar Sorun Yaratır Mı?

Seri Numarası Alınmış Dolar Sorun Yaratır Mı?

19 Ağustos 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Global çapta işlem gören para birimleri sıralamasında başı çeken Amerikan Doları’nın hakkındaki bilgiler ile söylentiler de birbirine girmiş durumda. Amerikan Doları banknotlarının üzerinde yer alan seri numaraları ile ilgili efsaneler de bunların arasında yer alıyor. Seri numarası alınmış dolar banknotunun şimdiki sahibi için sorun yaratıp yaratmayacağı, sahtecilikte ya da kalpazanlıkta kullanılıp kullanılmayacağı ve bunlara bağlı olarak da dolar banknotu seri numarası sorgulaması yapılıp yapılamayacağı çokça dile getirilen sorular arasında yer alıyor.

Seri Numarası Alınmış Dolar Sahtecilikte Kullanılabilir Mi?

Amerikan Doları ya da herhangi bir başka para birimi banknotunun üzerindeki seri numarasının kaydedilerek; bu seri numarasına göre sahte dolar basmak kalpazanlar tarafından sıkça tercih edilen yöntemler arasındadır. Ancak kalpazanların bastıkları milyonlarca banknotun her birine daha önce sahip olamayacağı ve bu nedenle bastıkları paranın üzerindeki bütün seri numaralarının tedavülde olan bir banknotun seri numarası ile bire bir aynı olamayacağı bilinmelidir. Dolayısıyla kişinin elinde bulunan dolar banknotunun daha önce serisinin kopyalanmış olup olmaması bir anlam teşkil etmez.

Bu noktada önemli olan söz konusu banknotun üzerinde bulunan güvenlik önlemleridir. Banknotlar için geliştirilen güvenlik önlemleri hem Amerikan Doları’nda hem de diğer para birimlerinde her geçen yıl geliştirilmektedir. Amerikan Doları güvenlik önlemleri buradan detaylı olarak incelenebilir.

Seri Numarası Alınmış Para Ne Demek? Dolar Seri Numarası Almak Ne İşe Yarar?

Seri numarası alınmış banknot; şantaj, rüşvet, irtikap vb. gibi bir suçta kullanılacaksa bu suçun ortaya çıkarılması için kolluk kuvvetleri tarafından kullanılabilmektedir. Zanlı tarafından alınacak banknotların, kişiye verilmeden önce kanuni makamlar tarafından seri numaraları kayıt altına alınabilmekte ve bu sayede ilgili haksız kazancı nakit olarak edinen kişinin parayla ilgili farklı iddialar ile kendine ait olduğunu öne sürmesinin önüne geçilebilmektedir.

Dolar Seri Numarası Kaç Haneden Oluşur?

Dolar seri numarası kaç rakamdan ve harften oluşur sorusu sıklıkla dile getirilmektedir. Dolar banknotu üzerindeki seri numarası; 2 harf (ya da nadiren 1 harf), 8 rakam ve ardından bir harf daha olacak şekilde konumlandırılmaktadır.

Seri-Numarasi-Alinmis-Dolar-seri-no-alma

Dolar Banknotu Seri No Sorgulanabilir Mi?

Amerikan Doları banknotlarının sorgulama işlemi yapılamaz. Dolar basmaya yetkili olan tek kurum Amerikan Merkez Bankası FED dolar banknotları için seri numarası sorgulama hizmetini kamuya açık şekilde vermemektedir. Amerikan Doları banknotları üzerindeki seri numarasından sahtelik / gerçeklik sorgulaması yapılamamakta ancak yukarıda verdiğimiz linkte bulunan haberde dolar banknotlarındaki güvenlik aşamaları görülebilir. 100 Dolar Seri No. sorgulama yapılabilir mi, gerçekliği nasıl anlaşılır buradan incelenebilir.

Kaynaklar: https://www.uscurrency.gov/

https://www.federalreserve.gov/default.htm