Dolar Sorgulama Nasıl Yapılır Seri No İle Mümkün Mü?

Dolar Sorgulama Nasıl Yapılır Seri No İle Mümkün Mü?

18 Ağustos 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Amerikan Doları dünyada “rezerv para “denilince akla ilk gelen para birimi konumunda. Dünya rezerv para birimi listesinin ilk basamağında yer alan Amerikan Doları bu alanda yüzde 59’lu kullanım oranı ile en yakın rakibi Euro’nun (yüzde 22) bir hayli önünde. Buna ek olarak dünyada dolaşımda 1 trilyon doların üzerinde banknot bulunduğu ve bunun da 3’de 2’sinden fazlasının ABD dışında olduğu biliniyor. Peki bu kadar yoğun kullanılan bir para biriminde sahteciliğin önüne nasıl geçiliyor? Dolar Sorgulama Nasıl Yapılır Seri No ile mümkün mü?

Dolar Sorgulama Nasıl Yapılır Seri No İle Mümkün Mü?

Amerikan Doları sorgulamak seri numarası ile mümkün değildir. Amerikan Merkez Bankası FED tarafından böyle bir hizmet verilmemektedir. Bu makaleyi hazırlarken yararlandığımız FED resmi internet sitesindeki ilgili makalenin linki içeriğimizin sonundaki kaynakça bölümünde yer almaktadır. Buradan da görüleceği üzere USD Seri No sorgulama bulunmamakta, ancak bunun yerine dikkat edilebilecek güvenlik unsurları bulunmaktadır. Resmi para birimi olarak dolar kullanan ülkeler, Amerikan Doları’nın tarihi ve dolar hakkında her şey için buraya göz atabilirsiniz.

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır?

Amerikan Doları’ndaki güvenlik önlemleri yıldan yıla güçlendirilmiştir. Öyle ki, 2013 yılında tedavüle giren yeni 100 dolarlık banknotlarda bu tedbirler had safhaya çıkarılmıştır. Aşağıda görseli bulunan en son basım 100 dolarlık banknotun üzerindeki “A, B, C, D ve E” harfleri güvenlik noktalarını ve bu güvenlik noktalarında neye dikkat edileceğini belirtmektedir. Amerikan Doları güvenlik aşamaları aşağıda detaylıca verilmiştir. Bugüne kadar basılmış en değerli Amerikan Doları, en büyük dolar banknotları buradan incelenebilir.

Dolar Sorgulama: Dolar Güvenlik Özellikleri

Amerikan Doları banknotu üzerinde pek çok güvenlik özelliği bulunmaktadır. Bunların bir çoğu kamuoyu ile paylaşılmazken, aşağıda verilen özelliklerden sahte dolar / gerçek dolar ayrımı yapılabilmektedir.

dolar-guvenlik-dolar-sahte-anlama

Dolar güvenlik noktaları; “A, B, C, D ve E” harfleri ile verilmiştir.

A: Dolar Güvenlik Dizisi: Benjamin Franklin portresinin solunda dikey olarak uzanan gömülü gizli parçacığı ufak hareketlerle görebilirsiniz. İplik, alternatif bir düzende “USA” harfleri ve “100” rakamı ile basılmıştır. Banknotun her iki tarafından da görülebilir. Ultraviyole ışıkla aydınlatıldığında iplik pembe renkte parlar.

B: 3-D Güvenlik Şeridi: Mavi şeride odaklanırken parayı ileri ve geri eğin. Zillerin hareket ettikçe 100’lere değiştiğini göreceksiniz. Banknotu ileri geri eğdiğinizde, çanlar ve 100’ler yan yana hareket eder. Yan yana eğerseniz, yukarı ve aşağı hareket ederler. Şerit, üzerine basılmamış kağıda dokunmuştur.

C: Birbirine İlintili Çan ve Hokka Simgesi (Bell in the Inkwell): Bakır mürekkep hokkasındaki renk değiştiren çanın bakırdan yeşile değiştiğini görmek için banknotu eğin; bu, zilin mürekkep hokkasında görünüp kaybolmasını sağlayan bir efekttir.

D: Filigran: Parayı ışığa doğru tuttuğunuzda portrenin sağındaki boşlukta Benjamin Franklin’in soluk bir görüntüsü yer alır. Görüntü notun her iki tarafından da görülebilir.

E: Renk Değiştiren Mürekkep: Banknotun ön tarafının sağ alt köşesindeki 100 rakamının bakırdan yeşile geçtiğini görmek için notu eğin.

Kaynaklar: https://www.federalreserve.gov/default.htm

https://www.uscurrency.gov/