En Değerli Dolar Banknotları Basılmış En Büyük Dolar

En Değerli Dolar Banknotları Basılmış En Büyük Dolar

16 Temmuz 2020 1 Yazar: Şerife Uslu

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi olan Amerikan Doları, dünya üzerinde pek çok farklı ülke tarafından da resmi para birimi olarak kullanılıyor. Bunun yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri’nin siyasi, ekonomik ve askeri gücünden dolayı Amerikan Doları dünya üzerinde rezerv para birimi konumunda. Peki Amerikan Doları’nın en yüksek banknotu kaçlık? En değerli dolar banknotları basılmış en büyük dolar banknotları ile ilgili detayları haberimizde bulabilirsiniz.

En Değerli Dolar Banknotları Basılmış En Büyük Dolar Kaçlık?

Günümüzde serbest dolaşımda olan (2020 itibariyle) en büyük dolar banknotu 100 dolardır. Ancak 100 dolarlık banknot, bugüne kadar Amerikan Merkez Bankası’nın bastığı en yüksek dolar banknotları dikkate alındığında adeta bozuk para gibi kalıyor. Zira bugüne kadar Amerikan Merkez Bankası’nın bastığı 1 milyon dolarlık banknot dahi bulunmaktadır. Bugün serbest dolaşımda olmayan ve pek çoğu koleksiyonerlerin elinde bulunan en büyük Amerikan Doları banknotlarını sırasıyla verelim. Doların geçmişi, ilk dolar, dolar kullanan ülkeler gibi dolar hakkında pek çok farklı bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz.

En Büyük Dolar Banknotu: 1 Milyon Dolarlık Banknot!

1 Milyon dolarlık banknot bugüne kadar basılmış en büyük Amerikan Doları banknotu konumundadır. Serbest dolaşımda olmayan bu banknotlar 1998 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin prestij parası olarak düşünülerek basılmıştır. Piyasada dolaşımda bulunan dolar banknotlarına nazaran çok daha geniş güvenlik kıstasları uygulanan 1 milyon dolarlık banknotların her biri için 1 adet de sertifika basılmıştır. Günümüzde pek çoğu koleksiyonerlerin elinde bulunan ve değeri tam olarak tespit edilemeyen 1 milyon dolarlık banknotlardan biri 2015 yılında Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde ele geçirilmişti. Savcılık tarafından el konulan 1 milyon dolarlık banknot, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na teslim edilmişti. Dünya üzerinde dolardan daha değerli para birimleri için buraya göz atabilirsiniz.

bir-milyon-dolar-banknot

Manisa’nın Saruhan ilçesinde 2015 yılında ele geçirilen 1 milyon dolarlık banknot

100 Bin Dolarlık Banknot

Amerika Birleşik Devletleri tarihinde basılan en büyük banknotlardan ikincisi ise 100 bin dolarlık banknottur. 1934 yılında bastırılan 100 bin dolarlık banknot, altın sertifikası olarak tasarlanmıştır ve basımı sadece devletin elinde bulunan bir para birimi olması amacıyla gündeme getirilmiştir. Günümüzde çok az sayıda bulunmaktadır.

100-bin-dolar-banknot

1000.000’lik En Değerli Dolar Banknotları Basılmış En Büyük Dolar Banknotları arasında yer alıyor.

10 Bin Dolarlık Banknot

Tıpkı 100 bin dolarlık banknot gibi 1934 yılında bastırılmıştır ancak, 100 bin dolarlık banknottan farklı olarak halkın kullanımına sunulmuştur. Şüphesiz bu para birimlerinde 1929 yılında yaşanan Dünya Ekonomik Buhranının etkisi de çok fazladır. 35 yıl kullanımda kalan 10 bin dolarlık banknot 1969 yılına değin halk tarafından kullanılmıştır. 1969 yılında tedavülden kaldırılan 10 bin dolarlık banknottan hali hazırda az sayıda kalmıştır ve bunlar da koleksiyonerlerin elindedir.

10-bin-dolar-banknot

On bin dolarlık banknotun ön ve arka yüzü

5 Bin Dolarlık Banknot

10 ve 100 bin dolarlık banknotlar gibi 1934 yılında basılan bir başka Amerikan Doları da 5 bin dolarlık banknotlardır. Halkın kullanımına da sunulan 5 bin dolarlık banknotlardan toplamda dünya üzerinde 500 adetten daha az kalmış ve bunlar da koleksiyonerlerin elindedir.

5-bin-dolar-banknot

Beş bin dolarlık banknotun ön ve arka yüzü

1000 Dolarlık Banknot

Bin dolarlık banknotlar farklı dönemlerde basılmıştır. Farklı tasarımlarda basılmış bin dolarlık banknotlar da mevcuttur. En ünlü bin dolarlık banknotlardan birisi de karpuz desenli bin dolarlık banknottur.

1000-dolar-banknot

Bin dolarlık banknotun ön ve arka yüzü

500 Dolarlık Banknot

İlk kez 1928 yılında basılan 500 dolarlık banknotlar uzun yıllar tedavülde kalmıştır. 500 dolarlık banknotlar hali hazırda pek bulunmamaktadır. Müzayedelerde açık artırmalara konu olan 500 dolarlık banknotlar on binlerce dolara alıcı bulabilmektedir.

500-dolarlik-banknot

500 dolarlık banknotun ön yüzü

En Değerli Dolar Banknotları Basılmış En Büyük Dolar Banknotları haberi için kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_dollar