AT 11 Belgesi Nasıl Alınır? AT 11 Nedir?

AT 11 Belgesi Nasıl Alınır? AT 11 Nedir?

19 Ağustos 2020 2 Yazar: Şerife Uslu

Yurtdışında eğitim görmek pek çok kişinin hayalidir. Bununla birlikte yurtdışında eğitim görmenin çeşitli zorlukları bulunmaktadır. Bu zorluklardan biri de eğitim görülecek ülkenin sosyal sigortalar kurumları kapsamında sağlık hizmetinden yararlanmaktır. Eğitim görülecek ülkede sağlık hizmetlerinden yararlanmak genellikle aylık ödenecek sabit bir ücret karşılığında mümkün olabilmektedir. Sağlık güvencesi için ücret ödememenin tek yolu ise Türkiye’deki SGK güvencesini eğitim görülecek ülkede de geçerli hale getirebilmektir. AT 11 Belgesi tam da bu noktada devreye girmektedir. AT 11 nedir, AT 11 Belgesi nasıl alınır içeriğimizde AT 11 Belgesi hakkında pek çok soruya cevap bulabileceksiniz.

AT 11 Belgesi Nasıl Alınır? AT 11 Nedir?

AT 11 Belgesi kısaca; Türkiye’deki SGK güvencesinin yurtdışındaki SGK ile anlaşmalı ülkelerde geçerli olmasını sağlayan belgedir. SGK yurtdışı sağlık sigortası belgesi aslında AT 11 adı ile bilinse de bu isim sadece Almanya için düzenlenen yurtdışı sağlık sigortası belgesidir. Avusturya için A/TR 3, Makdeonya için TR/MC 4 ve Çek Cumhuriyet için de TR/CZ 111 gibi isimleri olan SGK yurtdışı Sağlık Sigortası Belgesi’nin Almanya için düzenleneni kamuoyunca AT 11 şeklinde bilinmektedir. Bu belgeden en çok öğrenciler yararlandığı için bir de öğrenciler için AT 11 Belgesi nedir sorusuna cevap verelim:

AT 11 Belgesi Erasmus vb. değişim programları ile yurtdışında eğitim görecek kişilerin gittikleri ülkenin sosyal güvenlik ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz şekilde yararlanabilmeleri için Türkiye’deki SGK güvencesinin gidilecek ülkede de geçerli olmasını sağlayan belgedir. AT 11 Belgesi sahibi olmayanlar Almanya’da AOK vb. sigorta kurumlarına aylık sağlık sigortası primi ödemek durumundadır. Almanya AOK hakkında detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

AT 11 Belgesi’ni Kimler Alabilir? AT 11 Belgesi Kimlere Verilir?

AT 11 Belgesi olarak bilinen; yukarıda detaylı olarak ne olduğunu anlattığımız yurtdışına çıkarken SGK Belgesi alabilecek kişiler SGK tarafından şu şekilde açıklanmıştır.

 • Geçici ya da sürekli görev ile yurtdışına gönderilen sigortalılar ile bu sigortalıların bakmakla yükümlü oldukları kişiler.
 • Öğrenim amacı ile yurtdışına giden sigortalılar veya bahse konu sigortalıların bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri / emeklilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler.
 • Turist olarak yurtdışına giden sigortalılar veya emekliler ile bahse konu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri.
 • Yurtdışına tedavi için gönderilen genel sağlık sigortalıları ve bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri.
 • Sürekli olarak yurtdışında ikamet eden sigortalıların bakmakla yükümlü oldukları kişiler ile emeklilerin bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri.

AT 11 Belgesi Hangi Ülkelerde Geçerli? SGK Hangi Ülkelerle Anlaşmalı?

Türkiye’nin sağlık anlaşması imzaladığı ülkeler SGK güvencesindeki Türk vatandaşlarına ülkelerinde bulundukları süre dahilinde ücretsiz sağlık hizmeti vermek zorundadırlar. AT 11 Belgesi’nin geçerli sayıldığı sağlık sigortası alanında Türkiye ile anlaşmalı ülkeler şunlardır. İşte AT 11 Belgesi geçerli ülkeler:

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Bosna Hersek
 • Çek Cumhuriyeti (Çekya)
 • Fransa
 • Hırvatistan
 • Hollanda
 • Karadağ
 • Lüksemburg
 • KKTC
 • Makedonya
 • Romanya
 • Sırbistan

Almanya Erasmus AOK hakkında detaylı bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

AT 11 Geçerli Olmayan Ülkeler? AT 11 Hangi Ülkelerde Geçerli Değil?

AT 11 Belgesi yukarıda yazılı olmayan ülkelerde geçerli değildir. AT 11 Belgesi Türkiye ve ilgili ülke arasında anlaşma imzalanmış olmasına rağmen; İtalya, Azerbaycan ve Arnavutluk’ta mevzuatlardan kaynaklanan problemler nedeniyle geçerli değildir.

AT 11 Belgesi Nasıl Alınır? Yurtdışına Çıkarken SGK Belgesi Nasıl Alınır?

SGK yurtdışı sağlık sigortası belgesi nereden alınır? Yurtdışına çıkarken SGK Belgesi alma işlemleri her yıl sadeleştirilerek devam ettirilmektedir. Önceki yıllarda pek çok farklı belge ile SGK Müdürlükleri’ne başvurarak alınabilen SGK yurtdışı sağlık sigortası belgesi almak artık çok daha kolaydır. Kişinin bağlı bulunduğu SGK Müdürlüğü’ne gideceği ülkeye dair aldığı vize ve varsa ek belgeleri ile başvurması neticesinde ilgili SGK Müdürlüğü’nde dolduracağı bir form neticesinde yurtdışına çıkarken SGK Belgesi edinilebilmektedir.

Yurtdışı SGK Belgesi edinmek; gidilecek ülkeye yapılan vize başvurusuna etki etmemektedir. AT 11 Belgesi vize kolaylaştırıcı bir belge vb. değildir. Kişinin yurtdışında sağlık hizmetine sorunsuz ulaşabilmesinin haricinde herhangi bir etkisi ve yetkisi bulunmamaktadır. AT 11 başvurusu, ya da yurtdışı SGK başvurusu şahsen yapılabilmektedir.

AT 11 Belgesi Süresi Ne Kadar? Yurtdışı SGK Belgesi Süresi Ne Kadar?

Yurtdışı SGK Belgesi süresi aksi belirtilmedikçe 6 ay için düzenlenmektedir. Bununla birlikte; yurtdışına Erasmus ile gidecek öğrenci Erasmus süresini belgeleyerek daha uzun süreli AT 11 Belgesi alabilmektedir. Aynı şekilde, yurtdışında kalış süresini belgeleyen ve vize tarihinin de bu süreyi kapsadığını belgeleyen kişiler daha uzun süreli AT 11 Belgesi alabilmektedir. Bunun yanında daha kısa süreli yurtdışında bulunacak kişiler için SGK yurtdışı belgesi 3 aylık da düzenlenebilmektedir.

SGK resmi sitesi: http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr