Senetle Araç Satın Almak Mantıklı Mı?

Senetle Araç Satın Almak Mantıklı Mı?

27 Ekim 2017 3 Yazar: Emine Zaman

Günümüz ekonomik koşulları giderek zorlaşmakta ve çetinleşmekte. Bu ekonomik koşullar pek çok kişinin mal mülk sahibi olmasını zorlaştırmakta. Özellikle son dönemde fahiş oranda artan araba fiyatları, araç satın almak isteyen vatandaşları kara kara düşündürmekte. Bir otomobil sahibi olmak isteyen ancak bunun için yeterli nakdi bulunmayan kişiler senetle araba sahibi olmaya yönelmişlerdir. Peki bu iş ne kadar sağlıklı, yani senetle araç satın almak mantıklı mı?

Pek çok konuda kredi sağlayan bankalar, araç alımı için de müşterilerine taşıt kredisi ürünü sunmaktadır. Taşıt kredisi faiz oranları genellikle diğer kredilere oranla yüksek olduğundan ve bilhassa alınacak araç için bankaların yaş şartı koyması vatandaşları zorlamaktadır. Alacağınız araç eğer bankaların kredi sunma yaş aralığında ise, ilk tercihinizin bankalar olması daha sağlıklı olacaktır. Bu şartları taşımayan bir araç alacaksanız, yahut bankalar araç alımı için size kredi sağlamıyorsa o zaman senetle araç satın almak mantıklıdır diyebiliriz.

Senetle Aldığım Aracı İade Edebilir Miyim?

Senetle araç satın almak, ayıplı ürün satın almak demek değildir. Bu nedenle peşinen böyle bir duyguya ya da hisse kapılmanın bir alemi yok. Senetle alınan aracın istediğiniz gibi çıkmaması, hayatta yapılan bütün alış verişlerde olduğu gibi mümkündür. Böyle bir durumda senetle alınan aracın satış yapılan firmaya iade edilmesi mümkündür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. Aracı size satarken söz gelimi 40 bin Türk Lirası fiyat biçen satıcı, iade etmek istediğinizde aracınıza 30 bin Türk Lirası fiyat biçebilir. Bu durum aslında iadeden çok, aracı aldığınız yere yeniden satış işlemi ile devretmek anlamına gelir, ancak firmalar satış sırasında bunu müşteriye yalın bir dille aktarmazlar. Bu nedenle bu noktaya çok dikkat etmek gerekir. Cebinizden çıkacak yaklaşık tutarı; senetle araba almak isteyenler için örnek hesaplama yazımızdan görebilirsiniz.

Senetle alınan aracı 3-4 ay kullanıp sonrasında aldığınız yere iade etmek isterseniz ödediğiniz senet tutarlarının tarafınıza iade edilmesi bir yana, aracınıza biçilen değer nedeniyle bir miktar daha borçlu çıkmanız olasıdır. Yani 40 bin liraya aldığınız aracın 20 bin lirasını peşin verdiğinizi varsayalım; bu araca 6 ay bindiniz ve bu sürede her ay biner TL’den 6 bin Türk Lirası daha senet ödemesi yaptınız ve akabinde aracı iade etmek istediniz. Aracı aldığınız firma satacağınız aracın değerini 30 bin lira olarak tespit edebilir ve sizden kalan 4 bin TL’yi de talep edebilir. Yani senetle araç satın almak sanıldığı kadar basit yürütülecek bir süreç değildir. Ayrıca aklınıza takılan senetle araba satın alma hakkındaki tüm sorular ve cevapları burada bulabilirsiniz.