Senetle Araba Satın Alma Hakkındaki Tüm Sorular ve Cevapları!

Senetle Araba Satın Alma Hakkındaki Tüm Sorular ve Cevapları!

27 Ekim 2017 1 Yazar: Emine Zaman

Son dönemde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) oranlarının artması ile birlikte araç fiyatları tam anlamıyla uçmuş durumda. Araç fiyatlarının aşırı yükselmesi de insanları otomobil alabilmek için farklı yollara celp etmekte, yani yönlendirmekte. Son yıllarda araç satın almak için öne çıkan alternatif yol ise senetle araba satın alma. Biz de sizler için senetle araba satın alma hakkındaki tüm soruların cevaplarını derledik; işte senetle araba satın alma hakkında aklınıza takılan bütün sorular ve cevapları…

  • Senetle araba nereden alınır?

Senetle araba satın alma giderek popülerleşmektedir. İnternet üzerinden yaptığınız bir araştırma ile göreceksiniz ki bu konuda hizmet veren firmalar mevcut. Ayrıca bulunduğunuz ilde de galericilerden senetle araba satın alma imkanınız olabilir.

  • Senetle alacağım aracı seçebilir miyim?

Evet senetle alacağınız otomobili seçebilirsiniz. Senetle araç almanın, peşin araç satın almaktan tek farkı ödeme yönündedir.

  • Senetle alacağım araca ne kadar peşin ödeme yapacağım?

Senetle alacağınız araç için yapacağınız peşin ödeme tutarlarını firmalar belirlemekte olup bu tutar ikili görüşmelerde belirlenebilmektedir. Bununla birlikte hali hazırda piyasada senetle araba satan firmalar en az yüzde 30 peşinat talep etmektedir. Senetle alacağınız aracın peşinatı firmaya göre yüzde 50’ye kadar yükselebilmektedir. Ayrıca peşinatsız senetle araba almak mümkün mü? konumuza göz atabilirsiniz.

  • Senet ödemelerimi ne zaman yapacağım?

Senetler genellikle ayda 1 şekilde düzenlenmekle birlikte, firmayla anlaşabilirseniz ekstra durumlarda 3 ayda bir şeklinde ödemeli senetler de düzenleyebilirsiniz.

  • Senet vadesi toplamda kaç ay olmakta?

Senetle araç satan firmalar müşterilerine azami 36 aya kadar vade yapmaktadırlar. Bazı firmalarda maksimum vade süresi 24 ay ile sınırlıdır.

  • Senetle aldığım aracın üzerine rehin konulur mu?

Senetle alacağınız aracın üzerine satıcı tarafından araç rehin işlemi tesis edilecektir. Bu işlem 170 TL dolaylarında masrafa yol açmaktadır ve bu masraf aracı satın alan kişi tarafından karşılanmak durumundadır. Tanıdık galericiden senet ile alınan aracın üzerine satıcı takdiri ile rehin tesis edilmeyebilecektir.

  • Senetle aldığım aracı satabilir miyim?

Senetle alacağınız aracın üzerinde rehin işlemi olduğundan bu rehin kaldırılmadan aracınızı satamazsınız. Kurumsal firmalardan değil de tanıdık galericiden alınan aracın üzerine rehin tesis edilmesiyse araç ancak bu şekilde satılabilecektir. Aksi halde ancak borç ödendiğinde araç rehni kaldırılacak ve kişi aracını o zaman satabilecektir.

Senetle araba satın alma hakkında aklınızda şüpheler mevcut ise,  senetle araç satın almak mantıklı mı yazımıza göz atabilir ve aklınızdaki soruları giderebilirsiniz.