Sağlıkta Şiddete Siyah Balonlu Tepki!

Sağlıkta Şiddete Siyah Balonlu Tepki!

18 Kasım 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen AHEKON’a aile hekimlerinin yanı sıra yerli ve yabancı akademisyenler de katıldı. Antalya Belek’te gerçekleştirilen aile hekimlerinin en büyük kongresi olan AHEKON 13 ile 18 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılıyor. Kongre kapsamında aile hekimlerinden sağlıkta şiddete siyah balonlu tepki gösterdi ve siyah balonlar uçuruldu.

AHEKON’da Aile Hekimleri Sağlıkta Şiddeti Siyah Balon Uçurarak Kınadı!

AHEKON’a 27 bin aile hekimi katıldı. Kongrede aile hekimleri sahadaki çalışmalarının yanı sıra yaşadıkları zorlukları da paylaştı. 5 gün süren kongrenin ilk gününde aile hekimleri sağlıkta şiddete hayır demek için siyah balonları gökyüzüne bıraktılar. Kongre kapsamında panellere, konferanslara, tartışmalı oturumlara, aile hekimlerinin gelişimlerini destekleyecek kurslara yer verildi. Kongre kapsamında Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Doktor Özlem Sezen konuşma yaptı.

Doktor Özlem Sezen konuşmasında sağlıkta şiddeti ele alarak Türkiye’deki aile hekimlerinin mesleklerine olan saygıları ile vicdanları arasında kaldıkları bir dönemde olduklarını söyledi. Toplumun içinde bulunduğu ruh hali ve öfke dili biz hekimleri sona yaklaştırdı artık diyen Dr. Özlem Sezen, ülkemizde sağlıklı toplumdan ve gelecekten bahsetmenin pek mümkün olmadığını açıkladı. Sağlıkta yaşanan şiddetin her geçen gün artış gösterdiğini vurgulayan Özlem Sezen, artı mesleklerini yapamaz duruma geldiklerini söyledi.

Hekimlik mesleğinin değersizleştirildiğini belirten Sezen, bu durumu ve meslek şehitlerinin günden güne artmasını hazmedemediklerini dile getirdi. Şiddetin sıradanlaşmasına asla göz yummayacaklarını aktaran Özlem Sezen, yapılması gereken yasal düzenlemeler için her türlü kakı sağlayabileceklerini açıkladı. Özlem Sezen “Yıllar önce beyaz balonlarımızı gök yüzüne bırakırken ülkemiz insanlarının sağlıklı geleceği için umudumuz ve hayallerimiz vardı.” sözlerini söyledi ve sağlıkta şiddeti kınamak için siyah balonlar gök yüzüne bırakıldı.

Erken teşhis akciğer kanseri hastalarını kurtarabiliyor haberi için buraya göz atabilirsiniz.