Erken Teşhis Akciğer Kanseri Hastalarını Kurtarabiliyor!

Erken Teşhis Akciğer Kanseri Hastalarını Kurtarabiliyor!

12 Kasım 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Profesör Doktor Uğur Coşkun yaptığı açıklamada erken teşhis akciğer kanseri hastalarını kurtarabiliyor dedi. Akciğer kanserine karşı akıllı ilaçların ve aşı tedavisinin varlığından bahseden Coşkun, hastanın genetik yapısına da bağlı olarak bu tedavilerin akciğer kanseri hastalarına kemoterapiden daha olumlu etki ettiğini dile getirdi.

Akıllı İlaçlar ve Erken Teşhis Akciğer Kanseri Tedavisinde Çok Önemli!

Prof. Dr. Uğur Coşkun Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi’dir. Akciğer kanseri ile ilgili açıklamalarda bulunan Coşkun, üretilen akıllı ilaçların ve aşı tedavisinin akciğer kanseri hastalarına olumlu yönde büyük etkisi olduğunu bildirdi. Bu tedavilerin etkisinin hastanın genetik yapısına, sigara kullanıp kullanmamasına göre değiştiğini söyleyen Coşkun, sigara kullanmayan, genetik yapısı uygun olan ve hastalığı erken teşhis edilmiş kişilerde söz konusu tedavilerin kemoterapiden daha etkili olduğunu deklare etti.

Prof. Dr. Uğur Coşkun söz konusu hastalığın artık ümitsiz olmadığını aktardı. Yeni teknolojilerle üretilen bu ilaçların kanserli hücrelerin üzerinde bulunan moleküllere karşı geliştirildiğini ve çok etkili olduğunu aktardı. Coşkun, ilgili ilaçların vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve vücudun kanser hücreleri ile savaşmasını sağladığını belirterek yine de bu yöntemlerin her hastada aynı etkiyi göstermediğini söyledi. Bu ilaçların hangi hastada etkili olabileceğini anlamak için hastanın iyi bir şekilde değerlendirilmesi ve analiz edilmesi gerektiğini vurgulayan Coşkun, bu kapsamda biyopsinin iyi alınması ve işin ehilleri tarafından iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Eskiden çaresiz olduklarını ve her akciğer kanseri hastasına kemoterapi tedavisi uyguladıklarını belirten Uğur Coşkun, kemoterapinin normal hücrelere de zarar verdiğini deklare etti. Genetik ve moleküler testleri söz konusu akıllı ilaçlara uygun olan hastalarda bu tedavileri uyguladıklarını söyleyen Coşkun, kemoterapiden çok daha etkili olduğunu belirtti.

Lösemili çocukların tedavisinde başarı oranı arttı haberi için buraya göz atabilirsiniz.