Resmi Tatillerde Havale İşlemi: Hafta Sonu Havale Hesaba Geçer Mi?

Resmi Tatillerde Havale İşlemi: Hafta Sonu Havale Hesaba Geçer Mi?

3 Mart 2017 2 Yazar: Emine Zaman

Bankacılık işlemlerinde vatandaşların önem verdiği ve sıkça kullandığı işlemler arasında yer alan havale, vatandaş tarafından yapıldıktan sonra karşı hesapta görülmediğinde can sıkıcı olabiliyor. Havalenin gerçekleşmediği durumların pek çok sebebi olabiliyor. Özellikle resmi tatillerde vatandaşın sorusu neredeyse ortak; resmi tatillerde havale hesaba geçer mi ya da hafta sonu havale hesaba geçer mi?

Havalenin ne olduğu ve nasıl yapıldığına dair bilgi sahibi olunması durumunda havalenin her durumda hesaba geçeceği kolayca anlaşılacaktır. Yine de detay öğrenmek istemeyenler için peşinen belirtmek gerekirse hafta sonu havale hesaba geçer. Hafta sonu havale işlemi yapılabilir. Aynı şekilde resmi tatillerde havale işlemi yapılabilir ve resmi tatillerde havale hesaba geçer. Gelelim detaylara…

Havale Nedir? Havale Neden Gerçekleşmez?

Aynı bankanın farklı şubeleri arasında yapılan para transferlerine havale adı verilmektedir. Havaleye ayrıca virman adı da verilmektedir. Virman, aynı bankanın farklı şubelerinde bulunan hesaplar arasında gerçekleştirildiği için genellikle anında gerçekleştirilen bir bankacılık hizmetidir. Müşterinin karşı hesaba virman yapmasının akabinde, bir kaç dakika içerisinde havale işlemi gerçekleşir.

Virman işleminin gerçekleşmeme ihtimali çok düşüktür, zira aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi aracısız olarak gerçekleştiğinden azami hıza sahiptir. Havalenin gerçekleşmemesi ancak göndericinin yanlış hesap ya da IBAN numarası girerek bu bilgiyi teyit ve kontrol etmeden, hesap sahibinin adına da dikkat etmeden işlemi onaylaması durumunda gerçekleşmez. Aslında işlem gerçekleşir, ancak farklı bir hesaba gerçekleşir.

Böyle bir durumda acilen ilgili bankanın müşteri hizmetleri ile görüşmekte fayda vardır. Zira bahse konu tutar acilen bloke edilmediği takdirde uzun bir süreç başlayabilir ve paranıza ulaşmanız sıkıntılı bir hal alabilir.

Bununla birlikte ATM ya da internet bankacılığı gibi diğer bankacılık hizmeti kanallarından resmi tatil günlerinde yapılan havaleler, bankaların tayin ettiği işlem limitlerinin üzerinde olması durumunda gerçekleşmez ve havalenin yapıldığı günü takip eden ilk resmi iş gününde gerçekleşir.

Bankalar arası para transferi EFT’nin gerçekleşmeme nedenlerine buradan göz atabilirsiniz.