Resmi Tatillerde EFT İşlemi Hafta Sonu EFT Yapılır Mı?

Resmi Tatillerde EFT İşlemi Hafta Sonu EFT Yapılır Mı?

29 Nisan 2020 5 Yazar: Emine Zaman

İngilizce olarak “Electronic Funds Transfer” tamlamasının kısaltması olarak ortaya çıkan EFT, Türkçeye de aynı şekilde uyarlanabilir. Elektronik fon (para) transferi, iki banka arasında elektronik ortamda gerçekleştirilen likidite aktarımıdır. EFT işlemi kendi içerisinde çok detaylı bir yapısı olmakla birlikte, müşterileri ilgilendiren kısmı daha basittir. EFT ile ilgili detayları haberimizde vermek üzere, resmi tatillerde EFT işleminin gerçekleşmeyeceğini peşinen belirtelim. Resmi Tatillerde EFT İşlemi Hafta Sonu EFT Yapılır Mı haberimizde detayları inceleyelim…

Farklı bankada bulunan başkasının hesabına (özel ya da tüzel kişilik hesabı olabilir) para gönderme işlemi bazı sınırlar dahilinde yapılabilmektedir. Bu sınırlar zaman diliminin yanı sıra, bankaların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda bulundurdukları para karşılığı  ile de tayin olmaktadır. Kişinin yaptığı EFT meblağının yüksekliği, EFT işleminin gerçekleşmesini geciktirebilmektedir.

EFT yapacak kişiler, EFT işleminin gerçekleşmemesi durumunda paranın kendi hesaplarına tekrar iade olacaklarını da bilmelidirler. Bu sayede içleri rahat edecektir. Yani herhangi bir nedenle gerçekleşmeyen EFT’de gönderilen tutar, gönderici hesabına iade edilmektedir. Peki EFT işlemi neden gerçekleşmez..?

EFT İşlemi Nedir? EFT Neden Gerçekleşmez?

EFT göndermek ve almak, her gün bankacılık sisteminde milyonlarca kez tekrarlanmaktadır. 2 farklı banka arasında gerçekleşen para transferi işlemine EFT denmektedir. EFT, bankaların Merkez Bankası’nda tuttukları zorunlu karşılık tutarları üzerinden gerçekleştirildiğinden, havaleye nispeten daha yavaş gerçekleşir.

EFT işleminin doğru yapılması için IBAN numarasının doğru girilmesi kritik önemdedir. Bu bilgi yanlış girildiği takdirde para istenilmeyen bir hesaba gidebilir.

EFT işlemi, genellikle transfer edilen paranın tutarının büyüklüğü ile doğru orantılı olarak yavaş gerçekleşmektedir. Resmi mesai gün ve saatlerinde yapılan EFT’ler, yanlış bilgi ve aktarım yapılmadığı sürece o gün içerisinde gerçekleştirilir. Bununla birlikte saat 16’dan sonra gerçekleştirilen EFT işleminin ertesi güne sarkması muhtemeldir. Saat 17’den sonra gerçekleştirilen EFT işlemleri ise bir sonraki resmi iş günü karşı hesaba geçmektedir.

Hafta sonu ya da bayram gibi resmi tatillerde farklı bankacılık kanalları üzerinden yapılan EFT işlemleri resmi tatil bitene kadar beklemede kalmaktadır. Resmi tatilin bitmesi ve bankaların açılması ile EFT’ler hesaplara düşmeye başlar. EFT’lerin hesaplara geçiş saati mesainin başlamasının ardından bankalar arası iletişimin sağlanması nedeniyle saat 10:00- 11:00 aralığını bulabilmektedir. Resmi Tatillerde EFT İşlemi Hafta Sonu EFT Yapılır Mı haberi akabinde;

Hesaplar arası para transferi havalenin gerçekleşmeme nedenlerine buradan göz atabilirsiniz.