PISA Türk Eğitim Sistemini Beğenmiyor

PISA Türk Eğitim Sistemini Beğenmiyor

13 Kasım 2017 6 Yazar: Emine Zaman

Her geçen gün değişiklikler olan Türk eğitim sistemi öğrencilerin hayatını derinden etkiliyor. Gerek liseye geçişte, gerekse üniversiteye girişte öğrencilerin tâbi tutulduğu seçme ve değerlendirme sınavlarının yanı sıra müfredattaki değişimler öğrencilerin kafasını bir hayli karıştırmış durumda. Eğitim sistemi değerlendirmede önemli bir belirteç olan OECD’nin uluslararası öğrenci değerlendirme programı PISA Türk eğitim sistemini beğenmiyor.

PISA Direktörü olan Andreas Schleicher Türk eğitim sistemini değerlendirmiş ve Türkiye’nin eğitimde gerilediğini belirmiştir. Schleicher eğitimde öğretmenin önemini vurgulamıştır. Öğretmen ne kadar yetenekli ve iyiyse eğitim sisteminin de günden güne iyileşeceğini belirtmiştir. Yetenekli öğretmenin ezber sistemini bırakıp, hayata ve yaratıcılığa yönelik vereceği öğretim ve eğitim başarılı gençlerin yetişmesine vesile olacaktır.

Öğretmenlik Daha Prestijli Olmalı!

Öğretmenliğin daha prestijli olması gerektiğini belirten Andreas Schleicher, yetenekli öğretmenlerin özellikle daha zor koşullara sahip öğrencilerin gidebildikleri okullarda görev yapması gerektiğini söylüyor. Gerek ekonomik gerekse hayat koşulları açısından zorluklarla mücadele eden çocukların, iyi eğitim almaktan başka şanslarının olmadığını dile getiren Schleiher, eğtimde temel noktanın, en muhtaç olana en iyi eğitim verilmesi olduğunun altını çiziyor.

Türkiye’nin Son PISA Testi Sonuçları Çok Kötü!

Son PISA sonuçlarına göre Türkiye 72 ülke arasında 50. sırada bulunuyor. Andreas Schleiher Türk öğrencilerinin ezberde iyi olduklarını dile getirirken, yaratıcılıkta ve o bilgiyi hayata geçirmede kötü olduğunu söylüyor. Türkiye’de eğitim alan öğrencilerin iyi oldukları alanların, artık dünyada işe yaramadığını belirten Schleiher, Türk eğitim sisteminde gereksiz şeylerin öğretildiğini vurguluyor.

2015 yılında uygulanan PISA testi sonuçlarına göre Türkiye bilim ve matematikte OECD ülkeleri arasında sondan 2. sırada yer alıyor. Bunun yanı sıra Türkiye’nin son testten aldığı sonuç 2003 yılında alınan sınav sonucu ile karşılaştırıldığında bazı konularda 2003’ün bile gerisine düştüğümüz görülüyor. Görünen o ki, eğitim sisteminde sık sık yapılan değişiklikler öğrencileri olumsuz yönde etkiliyor ve PISA Türk eğitim sistemini beğenmiyor.

PISA Nedir?

PISA, OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) tarafından uygulanan “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı”dır. Program 3’er yıllık periyotlarla yapılmakta ve 15 yaş gurubundaki öğrencilerin bilgi birikim ve becerileri test edilmektedir. Türkiye bu programa 2003 yılında dahil olmuştur ve son PISA testi ise 2015 yılında yapılmıştır. Öğrenciye kredi kartı veren bankalar ile ilgili içeriğimize de buradan ulaşabilirsiniz.