Kartla İnternetten Alış Veriş Yapabilmek İçin Talimat Verilmeli!

Kartla İnternetten Alış Veriş Yapabilmek İçin Talimat Verilmeli!

13 Kasım 2017 1 Yazar: Emine Zaman

E- ticaret hemen her gün büyümeye devam ediyor. Teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanmak isteyen insanlar, internet üzerinden her geçen gün daha fazla alış veriş yapıyorlar. Bu durum da şirketleri internet üzerinden satışa yönlendirmiş durumda. Lakin kullanıcıların internet üzerinden yaptıkları alış verişlerde mağduriyet yaşama oranlarının yüksek olması, bu alış verişlerde baş gösteren dolandırıcılık olaylarında artış yaşanması yetkilileri önlem almak durumunda bıraktı. 17 Ağustos’tan bu yana sanal ortamda internetten alış veriş talimatı olmadan müşterilerin ürün alması mümkün değil.

Banka kartıyla, ya da kredi kartıyla internetten alış veriş yapanlar bu yıla kadar herhangi bir talimata gerek duyulmaksızın işlemlerini gerçekleştirebiliyorlardı. Bununla birlikte, 27.10.2016 tarihinde “Banka ve Kredi Kartı yasası” düzenlemeleri kapsamında yayımlanan yasa değişikliği ile, kredi kartları ve banka kartları için internetten harcama yapabilmek için artık müşterilerin talimat vermesi gerekiyor. Geçtiğimiz yıl çıkan yasanın, talimatsız alış veriş için belirlediği süre ise 16 Ağustos 2017 itibari ile doldu. Yani vatandaşlar 17 Ağustos 2017 tarihi itibari ile bankalarına talimat vermedikleri takdirde internetten kredi kartıyla ya da banka kartıyla alış veriş yapamamaktalar.

Kartla İnternetten Alış Veriş Talimatı Nasıl Verilir?

Kredi kartıyla ya da banka kartıyla internetten alış veriş yapmak isteyen vatandaşların talimat vermeleri gereken kurum müşterisi olduğu bankalardır. Bankalar bu talimatları şubeleri aracılığı ile alabildikleri gibi, internet bankacılığı üzerinden de alabilmekteler. Ayrıca bazı bankalar, müşteri hizmetleri vasıtası ile de internet alış veriş talimatına imkan tanımaktadır. Son olarak bankaların kısa mesaj ile talimat alma yöntemleri olduğunu da belirtmekte fayda var.

Ek Kart İçin de Talimat Vermek Gerekiyor Mu?

Evet asıl kartlar için internetten alış veriş talimatı vermek gerektiği gibi, ek kartlar için de internetten alış veriş talimatı vermek gerekmektedir.

Sanal Kart İçin İnternetten Alış Veriş Talimatı Gerekli Mi?

Hayır, sanal kart kullanıcılarından internetten alış veriş talimatı talep edilmemektedir. Sanal kart kullanıcıları alış verişlerine eskiden olduğu gibi devam edebilmekteler. Sanal kart nedir ve sanal kart nasıl kullanılır ile ilgili içeriğimize buradan göz atabilirsiniz.