ODAS: Odaş Elektrik Özbekistan Hükümeti İle 25 Yıllık Sözleşme İmzaladı!

ODAS: Odaş Elektrik Özbekistan Hükümeti İle 25 Yıllık Sözleşme İmzaladı!

5 Mart 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

ODAS: Odaş Elektrik Özbekistan Hükümeti ile 25 yıllık sözleşme imzaladı! Odaş Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu Kap’a yapılan açıklamada; Özbekistan sınırları içerisinde faaliyet göstermesi için kurulan iştirakimiz ODAS ENERJI CA LLC ile Özbekistan Enerji Bakanlığı’na bağlı NEGU (National Electric Grid of Uzbekistan) arasında Özbekistan’da toplam 174 MW kurulu güce sahip bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve santralden üretilen elektriğin dolara endeksli garantili satış fiyatı ile 25 yıl süresince satışını içeren bir anlaşma imzalandığı belirtildi. Anlaşma detayları haberimiz devamında yer almaktadır, ayrıca borsa hizmet sektörü şirketleri ve hisseleri 2021 listesi için de buraya göz atılabilir.

ODAS: Odaş Elektrik Özbekistan Hükümeti İle 25 Yıllık Sözleşme İmzaladı!

174 MW Doğal Gaz Kombine Çevirim Santrali Kurmak İçin Özbekistan Hükümeti ile imzalanan anlaşma hakkında şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a yapılan açıklama aşağıdaki gibidir:

“ Özbekistan sınırları içerisinde faaliyet göstermesi için kurulan iştirakimiz ODAS ENERJI CA LLC ile Özbekistan Enerji Bakanlığı’na bağlı NEGU (National Electric Grid of Uzbekistan) arasında Özbekistan’da toplam 174 MW kurulu güce sahip bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve santralden üretilen elektriğin dolara endeksli garantili satış fiyatı ile 25 yıl süresince satışını içeren bir anlaşma imzalanmıştır. 174 MW kurulu güce sahip olacak santral yatırımının 140 MW’ı Urfa’da yer alan Doğalgaz Çevirim Santralimizin relokasyonu yapılarak sağlanacaktır. Bu sayede de enerji ve maden alanındaki faaliyetlerimizden elde ettiğimiz gelirlerin tamamına yakını Dolara endeksli hale gelecektir. Santralin 2021 yılı Kasım ayında devreye girmesi hedeflenmekte olup yeni işletmenin Grubun 2021 yılı 4. Çeyrek FAVÖK’üne de etkisini göstermesi beklenmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. ”

Yararlanılan kaynaklar: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/915334