ODAS: Odaş Elektrik Küçük Enerji’yi 27 Milyon TL’ye Sattı

ODAS: Odaş Elektrik Küçük Enerji’yi 27 Milyon TL’ye Sattı

17 Kasım 2021 0 Yazar: Şerife Uslu

ODAS: Odaş Elektrik Küçük Enerji’yi 27 milyon TL’ye sattı… Odaş Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından yapılan açıklamada; firmanın yüzde 100 oranında bağlı ortaklıklarından Küçük Enerji Üretim ve Ticaret Limited Şirketi’nin 539.079 adet hissesinin pay başına 50 TL’den 26.953.950 TL karşılığında satıldığı belirtildi. Satışa ilişkin 12 Kasım 2021 tarihinde Yönetim Kurulu kararı alındığı ve işlemin 15 Kasım 2021’de peşin ödeme şeklinde gerçekleştirildiği belirtildi. Konu hakkında şirketten yapılan açıklama haberimiz devamında yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca elektrik haberleri için de buraya göz atılabilir.

ODAS: Odaş Elektrik Küçük Enerji Satışından 6,8 Milyon USD Elde Etti

Odaş Elektrik bahse konu satıştan yaklaşık 6,8 milyon dolar elde etti. Bu satış sonrasında Odaş Elektrik’ten değerli metal madenciliği ve grubun yeni teknolojik yatırımlara yönelik stratejileri hakkında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ Şirketimizin konsolide bilançosunda yer alan ve enerji sektöründe faaliyet gösteren varlıklarının ağırlığının belirli bir orada azaltılarak yerine değerli ve stratejik metal madenciliği ile yeni teknolojik yatırımların bilanço içerisindeki ağırlığının artırılması hedeflenmektedir.

Bu sayede enerji sektöründe konvansiyonel ve sabit getiri sağlayan aktiflerin yarattığı stabil nakit gücü ile değerli ve stratejik madencilik ve yeni teknolojik yatırımlarla sınırlı ve ölçülü risklerde yeni fırsatlar yaratılması planlanmaktadır. Bu çerçevede bağlı ortaklığımız olan Küçük Enerji Üretim ve Ticaret Ltd. Şti.’nin paylarının tamamı 6,8 Mn USD üzerinden satışı gerçekleştirilmiştir.

Bu strateji kapsamında değerli metal madenciliğinde yeni başvuru ve sahalara yönelik alım olanakları değerlendirilmesi ve bununla birlikte yeni teknolojilere kapı açmak için İsrail meşeli bir firma ile bakteri ve virüs tutmayan nanoteknolojik ürünler üretilmesine yönelik anlaşma sağlanmış ve yapılacak üretim yatırımın 1 milyon USD ile sınırlandırılmasına karar verilmiştir

Değerli metal madenciliğine yönelik çalışmalar kapsamında ayrıca çevre şartlarına daha uyumlu olması gayesi ile başlatılan Karaağaç Bölgesinin ÇED Ruhsatına yönelik revize çalışmalar da devam etmekte olup gelişme oldukça kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Kamuoyunun bilgisine sunarız. ”