Obezitede Türkiye Avrupa’da 1 Numara!

Obezitede Türkiye Avrupa’da 1 Numara!

28 Kasım 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Türk Diyabet ve Obezite Vakfı ile Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD) 10. Ulusal Obezite Kongresi’ni düzenlediler. Yapılan basın toplantısında konuşma yapan kongre başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaya obezitede Türkiye Avrupa’da 1 numara açıklamasında bulundu. Ahmet Kaya obezitenin yaşam süresini kısalttığını ve mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini açıkladı.

Türkiye Erişkin Nüfusunun 3’te 1’i Obez! Obezitede Türkiye Verileri!

10.Ulusal Obezite Kongresi’nde konuşma yapan Profesör Doktor Ahmet Kaya obezitenin kronik, mutlaka tedavi edilmesi gereken ve tedavisi bir ömür süren bir hastalık olduğunu açıkladı. Obezitenin yaşam süresini kısalttığını açıklayan Kaya, farkı hastalıklara da sebep olduğunu belirtti. Beden kütle indeksinin atmasının yaşam süresinin kısaldığına işaret ettiğini aktaran Ahmet Kaya, beden kütle indeksi 30- 35 civarı olursa ömür 3 yıl kadar, daha da yukarı çıkarsa ömrün 8- 10 yıla kadar azalabileceğini söyledi.

Obezitenin farklı hastalıklara da sebep olduğunu açıklayan Kaya, hipertansiyon, damar sertliği, diyabet, mide ve bağırsak hastalıkları, hormon kanserleri, kemik hastalıklarının obezitenin sebep olduğu birtakım hastalıklar olduğunu bildirdi. OECD ülkelerindeki obez oranının yüzde 20 seviyelerinde olduğunu belirten Ahmet Kaya, Türkiye’de bu oranın yüzde 30’ları aştığını, yaklaşık 3 kişiden birinin obez olduğunu vurguladı. Türkiye’deki erişkin nüfusun ortalama yüzde 62,5 kadarının obez ya da aşırı kilolu olduğunun altını çizen Kaya, dünyada 650 milyon obezin ve 1 milyar 10 milyona yakın aşırı kilolu olduğunu açıkladı.

Artan obezitenin alınan enerjinin yakılandan çok daha fazla olması yahut yeterli miktarda enerji harcanmamasıyla obezitenin meydana geldiğini açıklayan Ahmet Kaya, geleneksel mutfaktan uzaklaşarak Batı türü beslenmeye başlandığı için obezitenin sorun olarak ortaya çıktığını deklare etti. Daha çok hareket etmek, daha sağlıklı beslenmek gerektiğini vurgulayan Kaya, obezitenin önlenmesi için bebek anne karnındayken daha dikkat etmek gerektiğini söyledi.

Sağlıkta şiddete siyah balonlu tepki haberi için buraya göz atabilirsiniz.