Netcad Ne İş Yapar? Netcad Halka Arz Ne Zaman?

Netcad Ne İş Yapar? Netcad Halka Arz Ne Zaman?

20 Haziran 2023 0 Yazar: Suat Bulut

Netcad Yazılım A.Ş halka arz için SPK’ya başvurmuş ve onay bekleyen firmalardan biridir. Netcad, 1989 yılında Ankara’da kurulmuş olan, mekansal verilerin dijitalleşmesi konusunda liderlik eden ilk yerli yazılım firmasıdır. SPK’ya halka arz için başvuruda bulunmuş olan şirket hakkında merak edilen; Netcad ne iş yapar, halka arz ne zaman, işlem kodu ne, sahibi kim ve benzeri gibi soruları içeriğimizde cevaplamaya çalıştık; aşağıdan inceleyebilirsiniz. Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Netcad Ne İş Yapar? Netcad Ne Zaman Kuruldu?

Netcad Yazılım A.Ş 1989 yılında Ankara’da kurulmuştur. Milli haritacılık yazılımı olan Netcad, kurulduğu günden bu yana hızla gelişimini sürdürmüş ve ülkemiz mekansal veri ekosisteminin merkezine oturmuştur. Günümüzde Netcad 130’u aşkın üniversitenin yüzlerce bölümünde ders olarak okutulmaktadır.

Netcad’in sunduğu mühendislik çözümleri haritacılık, şehir planlama, altyapı gibi konularda sektör standardı halini almıştır. Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı’ndan bakanlıklara, belediyelerden özel sektör şirketlerine kadar pek çok alanda Netcad ürünleri kullanılmaktadır.

Netcad Kimin?

Netcad  1989 yılında Harita Mühendisi Sarper Ak ve Elektrik Elektronik Mühendisi Serdar Ak tarafından kurulmuştur. İnovatif yaklaşımları, kaliteli yazılımları ile hızla büyüme kaydeden şirket 2000 yılının başında yüzde 85’lik bir pazar payına sahip oldu. Netcad hem bilişim hem de yazılım alanında önde gelen firmalar arasında yer almaktadır.

Netcad Ne Zaman Halka Arz Olacak? Netcad Halka Arzı Onaylandı Mı?

Netcad Yazılım A.Ş, halka arz onayı bekleyen şirketler arasında yer almaktadır. Şirket ancak SPK onayladıktan sonra halka arz olabilir. SPK’ya sunulan taslak izahnameye göre, halka arz olduktan sonra şirketin yüzde 41,82’si (ek satışlar dahil) halka açık hale gelecek.

Şirket, halka arz geliri ile satın alma fırsatlarını değerlendirme, yurt dışı ve ar-ge yatırımları yapmayı planlamaktadır. Netcad halka arzına onay çıktığı taktirde, şirket Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da NETCD kodu ile işlem görecektir. Toplamda arz edilmesi planlanan pay, 3 milyonu ek pay olmak üzere 18.000.000 adettir. Halka arza liderlik etmesi planlanan aracı kurum ise Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş’dir. Netcad hisse halka arz fiyatı henüz belirlenmemiştir.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!