Tarkim Bitki Koruma Ne İş Yapar? Tarkim Halka Arz Ne Zaman?

Tarkim Bitki Koruma Ne İş Yapar? Tarkim Halka Arz Ne Zaman?

19 Haziran 2023 0 Yazar: Şerife Uslu

Halka arz onayı bekleyen şirketlerden biri olan Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş paylarının yüzde 60’ı Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nin, yüzde 40’ı ise Gübre Fabrikaları T.A.Ş.’nindir. Peki Tarkim Bitki Koruma ne iş yapar, halka arz ne zaman, Tarkim kimin, inceleyelim… Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Tarkim Kimin? Tarkim Ne Zaman Kuruldu?

Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş 2009 yılında Manisa’da kurulmuştur. 160.000.000 TL sermaye ile kurulan şirketin, yüzde 60’ı Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne, yüzde 40’ı ise Gübre Fabrikaları Türk A.Ş’ye aittir. Tarkim Bitki Koruma şirketinin ana faaliyet konusu bitki koruma ürünlerinin üretimi, satışı ve pazarlamasıdır. Fabrika 20.020 metrekare arazi üzerine kuruludur.

Tarkim Bitki Koruma Ne İş Yapar?

Tarkim hem yurt içine hem de yurt dışına satış ve pazarlama gerçekleştirmektedir. Ülkemizin ekolojik yapısı ve ürün çeşitliliğine uygun zirai üretim yapmaktadır. Bu kapsamda şirket, 176 çeşit zirai ilaç ve bunların yanı sıra çok çeşitli bitki koruma ürünleri  üretmektedir. Tarkim; bitki koruma ürünleri kapsamında küresel kalite normlarında, İnsektisitler, Herbisitler, Fungisitler, Akarasitler, Bitki Gelişim Düzenleyicileri, Nematositler, Mollussisitler, Defoliantlar, Rodentisitler ve Fumigant gruplarında üretim gerçekleştirmektedir.

Tarkim Halka Arz Ne Zaman?

Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş 2023 yılının Şubat ayında halka arz başvurusunda bulunmak için çalışmalara başlamış ve Nisan ayında da Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunmuştu. Tarkim halka arz tarihi henüz belirlenmedi. SPK, şirketin halka arzına onay verdiği zaman belli olacaktır.

Tarkim Halka Arz Hakkında!

Tarkim Bitki Koruma halka arz taslak izahnamesine göre, şirket çıkarılmış sermayesini 16.000.000 TL’den 21.000.000 TL’ye çıkarmak amacı ile 5 milyon TL nominal değerli paylarını satışa çıkarmak istemektedir. Ahlatçı Yatırım liderliğinde halka arz edilmesi beklenen Tarkim halka arz fiyatı, işlem kodu ve benzeri gibi detaylar henüz kesinleşmemiştir. Tarkim halka arzına onay çıktıktan sonra söz konusu detaylar belli olacaktır.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!