KYK Burs ve Kredi Başvuruları Başladı Mı?

KYK Burs ve Kredi Başvuruları Başladı Mı?

20 Eylül 2019 0 Yazar: Emine Zaman

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) her yıl üniversite öğrencilerine yurt imkanının yanı sıra burs ve kredi fırsatı da sunmaktadır. Üniversiteye başlayan hemen her genç burs/ kredi başvurusu yapmaktadır. Geçtiğimiz günlerde KYK yurt başvuru sonuçları açıklanmış ve üniversite öğrencileri devlet yurtlarında ikamet edip edemeyeceklerini öğrenmişlerdir. Şimdi ise tüm üniversitelilerin aklındaki soru KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı? KYK burs başvurusu ne zaman? KYK bursu kime çıkar?

KYK Burs ve Kredi Başvuruları Ne Zaman?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu her yıl öğrencilere gerek geri ödemesiz gerekse geri ödemeli maddi destek sağlamaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun geri ödemesiz olarak sağladığı maddi desteğe burs; geri ödemeli sağladığı maddi desteğe ise kredi denilmektedir. Bu yıl da yine maddi destek sağlamaya devam edecek olan kurumun, başvuruları ne zaman başlatacağı da merak konusu. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu kredi ve burs başvuruları için henüz bir tarih açıklamamıştır. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda ekim ayı ortası gibi KYK kredi ve burs başvurularını başlatmaktadır. Bu yıl da tahmin edilen aynı zaman diliminde Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kredi ve burs başvurularını başlatması yönündedir. Kredi ve burs başvuruları 2018 yılında 15 Ekimde başlamış 21 Ekimde ise sona ermişti. Başvuru süresi çok uzun olmadığından adayların başvuru tarihini titizlikle takip etmeleri önerilmektedir.

Akbank gençlere özel kredi kartı Axess exi26 için buraya göz atabilirsiniz.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK kredi ve burs başvurusu e-devlet kapısı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten hali hazırda e-devlet şifresi olmayan adayların PTT şubelerine uğrayarak e-devlet şifresi almaları gerekmektedir. E-devlet şifresi ilk etapta PTT şubelerinden alınabilmektedir.

Kimler KYK Bursundan Yararlanabilir?

Ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, herhangi bir ön lisans programından mezun olarak sınav ile lisans eğitimi veren bölümlerin 3. Sınıfına geçmiş olan öğrenciler (intibak ve hazırlık sınıfı burs alamamaktadır.), yüksek lisans ve doktora öğrencileri (hazırlık sınıfında burs verilmemektedir.), ÖSYM sınav sonucunda ham puanı ile herhangi bir bölümde ilk 100 içine giren öğrenciler, Kurum Kuruluş Kanunu gereğince, Yönetim Kurulu tarafından belirlenmek koşulu ile amatör milli sporcu olan üniversite öğrencileri KYK bursundan faydalanabilmektedir.

Kimler KYK Kredisinden Faydalanabilir?

Ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, herhangi bir ön lisans programından mezun olarak sınav ile lisans eğitimi veren bölümlerin 3. Sınıfına geçmiş olan öğrenciler (intibak ve hazırlık sınıfı burs alamamaktadır.), yüksek lisans ve doktora öğrencileri (hazırlık sınıfında burs verilmemektedir.) KYK kredi imkanından faydalanabilmektedir.