KYK Borç Yapılandırması Hakkında Son Gelişmeler!

KYK Borç Yapılandırması Hakkında Son Gelişmeler!

8 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Üniversite öğrenimi sırasında öğrencilerin kullandığı KYK kredi borçları eğitim öğretim hayatının sona ermesi ile öğrencilerin maddi sıkıntısı haline dönüşüyor. Pek çok öğrenci KYK borcunu ödemekte zorlanıyor ve KYK kredi affı bekliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçtiğimiz günlerde KYK kredi borcu hakkında açıklamalarda bulundu. İşte pek çok öğrencinin merakla beklediği KYK borç yapılandırması hakkında son gelişmeler..

KYK Borç Yapılandırması Yapılacak Mı? KYK Kredi Borçları Silinecek Mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak KYK kredi borcu düzenlemeleri için çalışmaların sürdüğünü geçtiğimiz günlerde açıkladı. Pek çok öğrencinin ödemekte güçlük çektiği Kredi ve Yurtlar Kurumu kredisinin silinip silinmeyeceği araştırma konusu oldu. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda KYK borçları için başlatılan düzenlemenin müjdesini veren Bakan Albayrak, öğrencilerin umudu oldu.

Edinilen bilgilere göre KYK borçlarının tamamen silinme ihtimali pek görülmezken, kredi borcuna işleyen faizin silinme ihtimali söz konusu. KYK borç düzenlemeleri kapsamında borca işleyen faizin silinmesi, KYK kredi borcu yapılandırma, KYK borç taksitlendirme , KYK kredi borcu erteleme gibi olanakların yapılacak olan düzenleme ile birlikte getirilebileceği düşünülüyor. Söz konusu çalışma yaklaşık 5 milyon öğrenciyi ilgilendirmektedir.

Bankaların öğrenci kredi kartları hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan öğrenim kredisi geri ödemeleri, ilgili öğrencinin eğitimini tamamlamasından 2 yıl sonra başlamaktadır. Uzun yıllar boyunca iş bulamayan öğrenciler için büyük sorun oluşturan kredi borcu için zamanında başvuru yapıldığı taktirde erteleme imkanı bulunmaktadır. Erteleme işsizlik, askerlik yahut yüksek lisans ve doktora eğitimine devam edildiği durumda gerçekleşebilmektedir.

Yapılacak düzenleme kapsamında KYK borç faizinin ertelenmesi ya da silinmesi, faizin düşürülmesi ve KYK kredi yapılandırma işlemlerinin gerçekleşebileceği düşünülürken, borcun tamamen silinmesi pek ihtimal dahilinde değildir. KYK kredi borcu düzenlemesinin 2019 yıl sonuna yapılması beklenmektedir.

KYK bursum neden kesildi, KYK bursum kesilir mi  hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.