KYK Bursu Kesilir Mi KYK Bursum Neden Kesildi?

KYK Bursu Kesilir Mi KYK Bursum Neden Kesildi?

11 Mayıs 2020 4 Yazar: Emine Zaman

Bilindiği üzere üniversite öğrencilerine Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından burs ve kredi verilebilmektedir. KYK tarafından her ay öğrenciye verilen kredi, mezun olduktan sonra öğrenci tarafından geri ödenmek zorunda olup, KYK bursu içinse böyle bir durum söz konusu değildir. KYK bursu kesilmesi ile ilgili; KYK Bursu Kesilir mi KYK bursum neden kesildi? gibi sorular gelmektedir. Yazımızda bu soruların detaylı cevabını bulabilirsiniz.

KYK Bursu Ne Kadar 2020?

KYK bursu 2019 yılında 500 TL iken, 2020 yılında ise 550 TL olarak öğrencilere verilmiştir. KYK bursu kazanan öğrenci elbette bursum kesilir mi diye endişe etmektedir. Bazı durumlarda KYK bursu kesilebilmektedir. KYK bursu kesilme sebepleri aşağıdaki gibi sıralanabilir.

KYK Bursu Kesilmesi Nedenleri Nelerdir?

KYK bursunun kesilmesi, aşağıdaki durumların gerçekleşmesi nedeniyle gerçekleşebilir. Madde madde bu durumları sıralamak gerekirse; KYK bursu şu durumlarda kesilebilir.

  • KYK bursu alan öğrencinin vefatı durumunda, burs aileye yahut başka bir öğrenciye verilemez ve kesilir.
  • KYK bursunu alan bir öğrencinin normal eğitim süresi sonunda bursu kesilmektedir. Öğrenci okulunu uzatmış olsa dahi burs devam edemez.
  • KYK bursu alan öğrenci her hangi bir disiplin suçu sebebi ile okul ile ilişiğinin kesildiği durumda aldığı burs da kesilmektedir.
  • Kredi Yurtlar Kurumu’ndan burs alan öğrenci, okulu bıraktığı yahut üst üste 2 dönem ders kaydı yaptırmadığı durumda bursu kesilmektedir.
  • 2 yıl bir bölümde okumuş olan ve sonra bölüm değişikliği yapan öğrenci, geçtiği bölümde de 2 yıl okuduktan sonra, mezun olamasa dahi bursu kesilmektedir. Yani KYK burs ve kredi maksimum 4 yıl verilebilmektedir. (Tabii bu durum lisans eğitimi 4 yıldan uzun olan Tıp vb. gibi bölümler için geçerli değildir.)
  • KYK bursu verilebilmesi için başarı şartı da aranmaktadır. Öğrencinin 4 tane kaldığı ders varsa bu sayı 3’e düşene kadar KYK bursu kesilmektedir. Bunun yanı sıra, her üniversitenin kendi belirlediği not ortalamasının, örneğin pek çok üniversitede 2.00’dır, altına düştüğünde, öğrencinin bursu kesilmektedir.

Bu yazımızda sizlere KYK bursu kesilir mi? KYK bursum neden kesildi sorularının yanıtlarını vermeye çalıştık. KYK Bursu Kesilir Mi KYK Bursum Neden Kesildi haberimiz akabinde; KYK bursu neden çıkmadı, KYK bursu nasıl çıkar yazımıza buradan göz atabilirsiniz.