Kuzey Kutbu’na Ayak Basan İlk İnsan Robert Edwin Peary Kimdir?

Kuzey Kutbu’na Ayak Basan İlk İnsan Robert Edwin Peary Kimdir?

17 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Robert Edwin Peary Bowdoin Collage’ı bitirdikten sonra Amerika donanmasına katılmıştır. 1886 yılında Grönland’a yolculuk yapan Peary, bu yolculuktan sonra Kuzey Kutup Bölgesi’ne giderek keşifler yapmayı aklına koymuştur. 1891 ile 1908 tarihleri arasında Grönland’a yapılan beş seferi de Peary yönetmiştir. Robert Edwin Peary Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki gezilerinde deneyimler edinmiş, bu deneyimler ise Grönland’dan Kuzey Kutbu’na yaptığı keşif gezisinde fazlasıyla işine yaramıştır. Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki keşif gezilerinde Peary’nin kullandığı gemi Roosevelt, özel olarak yapılmıştır. Kuzey Kutbu’na Ayak Basan İlk İnsan Robert Edwin Peary kimdir daha yakından bakalım.

Kuzey Kutbu’na Ayak Basan İlk İnsan Robert Edwin Peary Kimdir?

Robert Edwin Peary 6 Mayıs 1856’da ABD’nin Pennsylvania eyaletinde dünyaya gelmiş, 20 Şubat 1920 tarihinde de hayatını kaybetmiştir. Robert Edwin Peary Kuzey Kutbu’na ayak basan ilk insan olarak tanınmaktadır. Robert Edwin Peary, Amerikalı kaşif ve denizcidir. Güney Kutbu’na ayak basan ilk insan Roald Amundsen kimdir buradan detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Robert Edwin Peary’nin Kuzey Kutbu’na Ayak Basması

Peary, Kuzey Kutbu keşfi için başladığı seferlerden ilk ikisinden başarısızlıkla dönmüştür. Üçüncü ve son seferine büyük bir hazırlıkla başlayan Peary, büyük bir grup ve taşıyabileceği maksimum araç- gereç ile Grant Arazisi’ndeki Colombiya Burnu’ndan yola çıkmıştır. Kuzey Kutbu keşif yolculuğunda kaşifler, küçük öncü kolunun seçerek işaretlediği yolu izleyerek, yola devam etmişlerdir. Belirli aralıklarla gruptan ayrılan küçük gruplar, yanlarına az miktarda yiyecek alarak yeniden hareket üslerine geri dönmekte idiler.

Keşif yolculuğunun son 225 km’lik kısmında koca bir grup olarak başlanan yola yalnızca 6 kişi kalmıştır. Bunlar, Peary, Matthew Henson ve dört Eskimo’dur. Peary ve yanındaki kaşifler Kutup Noktası’na vardıklarını anladıklarında orada 30 saat boyunca kalmış ve gözlem yapmışlardır. Bu süre zarfında pek çok bilimsel veri toplayan Peary, Grönland’ın bir ada olduğunu ispatlamış ve bunun yanı sıra Eskimolar hakkında araştırmalar yapmıştır. Robert Edwin Peary Kuzey Kutup Bölgesi’ndeki denizler, gel- git olayları ve rüzgarlarla ilgili veri toplamaya çalışmıştır.

Kuzey Kutbu’na ayak basan ilk insan Peary, yaptığı çalışmaları, topladığı bilgi ve verileri kaydetme konusunda titiz davranmadığından dolayı eksik bilgiler uzmanlar tarafından fark edilmiş ve neticesinde kuşku yaratmıştır. Bu sebepten Peary’nin Kuzey Kutbu’na ulaşıp ulaşmadığı konusunda tartışmalar meydana gelmiştir.

Robert Edwin Peary, Kuzey Kutup Noktası’nın 8 km’lik çevresinde, deniz derinliğini ölçmek adına ölçümler yapmış ve neticede 2.700 metre de dahi denizin dibine ulaşamamıştır. Bu ölçümü ile Peary, Kuzey Kutbu’nun buz ile kaplı koca bir denizin ortasında olduğunu kanıtlamıştır.