Güney Kutbu’na Ayak Basan İlk İnsan Roald Amundsen Kimdir?

Güney Kutbu’na Ayak Basan İlk İnsan Roald Amundsen Kimdir?

16 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Roald Engelbregt Gravning Amundsen 16 Temmuz 1872 ile 18 Haziran 1928 tarihleri arasında yaşamıştır. Roald Amundsen Güney Kutbu’na ulaşan ve Kuzeybatı Geçidi’ni aşan ilk denizci olarak tarihe geçmiştir. Amundsen Norveçli bir kaşiftir. Arkadaşlarının ona taktığı lakap da “viking”dir. Dolayısıyla Viking lakaplı kaşif kimdir sorusunun cevabı Roald Amundsen’dir. Güney Kutbu’na ayak basan ilk insan Roald Amundsen kimdir daha yakından bakalım.

Güney Kutbu’na Ayak Basan İlk İnsan Roald Amundsen Kimdir?

Viking lakaplı Roald Amundsen; 1893 tarihinde bir fok gemisinde denizciliğe başlamıştır. Bu sayede dünyanın pek çok kıyısını dolaşmış, farklı denizcilik tekniklerini öğrenmiştir. Bunun yanı sıra buharlı gemiler ve bilimsel denizcilik teknikleri konusunda uzmanlaşmıştır. Meraklı kimliği ona Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu birbirine bağlayan deniz yolunu bulma hevesi getirmiştir. Bu konuda Kuzey Kutbu’nu keşfeden Nansen de Amundsen’i yüreklendirerek ona destek olmuştur. Altını eriten kral suyu mucidi Ebu Musa Cabir Bin Hayyan kimdir buradan detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Amundsen’in denemelerinin çabuk ve olumlu sonuç vermesi ile Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus’u birbirine bağlayan deniz yolunun varlığı kesinlik kazanmış oldu. Amundsen Kuzeybatı Geçidi’ni geçti ve böylece bu geçidin baştan sona gemi ile geçilebileceğini gösterdi. Bu başarısı ona Kuzeybatı Geçidi’ni gemi ile geçen ilk insan olma onurunu getirdi.

Güney Kutbu’nun Kaşifi Ronald Amundsen

Amundsen aslında ilk olarak Kuzey Kutbu’nu keşfetmeyi aklına koymuştur. Lakin 1909 tarihinde Frederick Cook ve Robert Peary Kuzey Kutbu’nu keşfettiği için, Amundsen Güney Kutbu’nu keşfetmeye böylece karar vermiştir. Yönünü Güney Kutbu’na çeviren Amundsen 20 Kasım 1911 tarihinde 4 kişilik bir ekip ve 150 tane köpek ile yola koyulmuştur.

Güney Kutbu’nu keşfetmek isteyen yalnızca Amundsen olmadığı için, bu yolculuk bir nevi yarışa dönüşmüştür. Bu uzun yolculukta tedarik ettikleri besin gıdaları tükenince köpeklerden bazılarını yiyerek hayatta kalmaya çalışmışlardır. Amundsen ve ekibi 14 Aralık tarihinde Güney Kutbu’na erişmişlerdir. Güney Kutbu’nu keşfetmek için yola çıkan ve Amundsen’in yarış içerisinde olduğu Robert Falcon Scott’tan tam 35 gün evvel Güney Kutbu’na ulaşmıştır.

Roald Engelbregt Gravning Amundsen 16 Haziran 1928 tarihinde, kaza geçiren arkadaşı Umberto Nobile’yi aramak amacı ile Kuzey Kutbu’na gitmiştir. Bu tarihten sonra ünlü kaşiften haber alınamamıştır. Uçağının Arktik Okyanusu’na düştüğü tahmin edilmektedir. Kral suyu nedir kral suyunu kim buldu buradan inceleyebilirsiniz.

Roald Amundsen’in Çalışmaları

  • The South Pole (1912) John Murray ile birlikte kaleme alınmıştır.