Kredi Kartı Başvuru Süreci ve Kredi Kartı Limiti!

Kredi Kartı Başvuru Süreci ve Kredi Kartı Limiti!

8 Mayıs 2020 5 Yazar: Şerife Uslu

Kredi kartları günümüz ekonomi dünyasının ve piyasaların vazgeçilmez ödeme araçlarından biridir. Verilere göre Türkiye’de günde ortalama 1 milyar Türk Lirası tutarındaki meblağ kredi kartı üzerinden harcanmaktadır. Bu devasa tutar her geçen gün de artmaktadır. Peki kredi kartı başvurusu nasıl yapılır? Kredi kartı başvuru süreci nasıl ilerler?

Kredi Kartı Başvuru Süreci!

Kredi kartı başvurusu hemen her bankaya kolaylıkla yapılabilmektedir. Bununla birlikte kredi kartı başvuru sonucunun olumlu olmasını isteyen kişilerin azami dikkat göstermesi gereken hususlar mevcuttur. Bunlara dikkat edilmediğinde, kredi kartı başvurusu olumsuz sonuçlanabilmektedir. Bankaların kredi kartı ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Kredi kartı başvurusu aşağıdaki kanallardan yapılabilir:

  • Banka şubeleri
  • Banka resmi internet sitesi
  • Banka müşteri hizmetleri
  • Bankalar tarafından açılan kredi kartı başvuru standı
  • Banka mobil uygulamaları
  • Bazı bankaların ATM’lerinden de kredi kartına başvuru yapılabilmektedir.

Kredi Kartı Limitine Dikkat!

Kredi kartları hakkında 2013 yılında getirilen düzenleme ile, kart edinimini bir miktar zorlaştırıldı ve kart alabilmek için çeşitli kıstaslar getirildi. Zaten bir kart kullanan ve ikinci bir kart için başvuru yapan müşterilerin limitleri göz önüne alınmaya başlandı. Kredi kartlarının toplam limiti her bir banka müşterisi için belgelendirilebilir gelirinin maksimum 4 katına kadar olabilmektedir.

2013 yılı öncesinde böyle bir kıstas bulunmadığı için neredeyse ona yakın farklı bankadan kart çıkarttırarak hepsini kullanan ve sonunda da doğal olarak bütün kartlarında borç yığınlarıyla karşılaşan binlerce vatandaşımız oldu. Bu durumun önüne geçmek isteyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 2013 yılında getirdiği düzenleme ile her bir kişinin bankacılık sektöründe faaliyet gösteren tüm aktörlerden edinebileceği kredi kartlarının limitine sınırlandırma getirdi. Bu sayede kart kullanımı daha bilinçli bir hal aldı.

Günümüzde kredi kart başvurusu yapacak kişinin başka bir kartı yoksa ve geçmişte kredi notu kart edinmeye engel olacak seviyede düşmemişse, resmi gelirinin dört katına kadar limitli olarak kart edinmesinde bir mahzur yoktur. Lakin kredi kartı limiti en nihayetinde bankanın takdirindedir. Kart başvurusu yapacak kişinin bankaya maaşı haricinde kira vb. gibi belgelendirilebilir geliri varsa bunları da sunması limitinin artmasında yardımcı olacaktır.