Katılımevim Ne İş Yapar? KTLEV Sahibi Kim?

Katılımevim Ne İş Yapar? KTLEV Sahibi Kim?

7 Haziran 2023 0 Yazar: Şerife Uslu

Katılımevim 6- 7 Haziran 2023 tarihlerinde talep toplama gerçekleştirerek halka arz olmuştur. Halka arza katılan ya da sonrasında şirketin hissesine yatırım yapmak isteyecek olan yatırımcılar için şirket hakkında en çok merak edilen konuları içeriğimizde derledik. Katılımevim ne iş yapar, sahibi kim, güvenilir mi, finansal durum nasıl, KTLEV hisse ne zaman işleme başlar ve benzeri gibi konular hakkında ayrıntılı bilgiyi yazının devamında bulabilirsiniz. Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Katılımevim Ne İş Yapar?

Katılımevim 2018 yılında kurulmuş olup tasarruf finansman alanında hizmet vermektedir. Şirket, katılımcıların tasarruflarını birleştirerek konut, taşıt gibi varlıklar satın almalarını sağlamaktadır. Finansal Kuruluşlar Birliği üyesi olan Katılım Evim 68 şube ve 760 civarı çalışana sahiptir.

2021 yılına kadar tasarruf finansman sektöründe pek çok şirket bulunmakta idi. Ancak 2021 yılında çıkarılan 7292 sayılı kanun ile sektör regüle edildi. Katılımevim onlarca şirketin arasından lisans alabilen 6 şirket arasına girmiş ve yoluna devam etmiştir; bu süreçte 29 şirket de tasfiye edilmiştir.

Tasarruf finansman modelinde organizasyon ücreti; toplam finansman bedelinin yüzde 9,50’si haricinde herhangi bir ücret talebi gerçekleşmemektedir. Bu modeli kısaca anlatmak gerekirse;

““Evim” modellerinde fon havuzu kavramı bulunmaktadır. Fon havuzu; tasarruf sahiplerinden alınan fonların yönetildiği hesaplardır. Bu hesaplar şirketlerin kendi hesaplarından ayrı yönetilmektedir. Kanun gereği bu hesaplar haczedilemez. Bununla birlikte, bu hesaplardan elde edilen fon gelirleri şirket hesaplarına karıştırılmaz ve fonun büyümesi hedeflenmektedir. Şirketler kendi hesaplarına sadece yukarıda bahsettiğimiz organizasyon ücretlerinden olan gelirlerini aktarabilirler ve giderlerini tamamen kendi hesaplarından karşılamaktadırlar.”

Katılımevim Finansal Durum

KTLEV finansal durum aşağıdaki tablodaki gibidir:

KTLEV Finansal Tablo

Katılımevim Kimin ve Ortaklık Yapısı Nasıl?

Şirket paylarının yüzde 80’i Serdar Turhan’a; yüzde 20’si ise Ömer Burkay’a aittir.

KTLEV Hisse İşlem Tarihi Ne Zaman?

6- 7 Haziran 2023 tarihlerinde talep toplaması gerçekleşen KTLEV hissenin 12 Haziran ile başlayan hafta içerisinde işleme başlaması beklenmektedir.

KTLEV Halka Arz Gelirleri Nerede Kullanılacak?

katılımevim halka arzdan 384.000.000 TL net gelir elde edecektir. Şirket ortaklarının halka arzdan elde edeceği net gelir toplamı ise 389.768.535 TL’dir. Halka arzdan elde edilecek gelirlerin %40’ı işletme sermayesinde, %20’si şube ağı genişletilmesinde, %20’si pazarlama ve reklam alanında, %20’si ise bilgi teknolojileri ve altyapı için kullanacaktır.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!