JANTS: Jantsa 1,6 Milyon Dolarlık Güneş Enerjisi Yatırımı Yapıyor

JANTS: Jantsa 1,6 Milyon Dolarlık Güneş Enerjisi Yatırımı Yapıyor

8 Haziran 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

JANTS: Jantsa 1,6 milyon dolarlık güneş enerjisi yatırımı yapıyor… Jantsa Jant Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, artmakta olan elektrik maliyetlerinin düşürülebilmesi amacı ile ilave güneş enerjisi yatırımı yapmaya karar verdiğini açıkladı. Aydın Umurlu ve Ortaklar’daki mevcut bina çatılarına yapılacak güneş enerjisi panelleriyle 4.bölge teşviklerinden de yararlanılacağı belirtildi. Güneş panellerinin 1.628.069 USD karşılığında KON-TEK Kontrol Teknolojileri ve Otomasyon Sanayi Ticaret Anonim Şirketine yaptırılacağı açıklanırken, 2023 yılı ilk yarısında tamamlanarak devreye alınmasının planlandığı da deklare edildi. Haberimiz devamında firmadan yapılan açıklama detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

JANTS: Jantsa 1,6 Milyon Dolarlık Güneş Enerjisi Yatırımı Yapıyor

Jantsa Jant Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nden ilave güneş enerjisi santrali ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ Şirketimizin artan elektrik giderlerini güneş enerjisinden yararlanarak karşılamak için ilave 2,6 MW lisansız Güneş Enerjisi yatırımı yapılmasına karar verilmiştir. Bu yatırım ve önceki yapılan 1 MW ile yakında devreye alınacak 2,8 MW ile toplam 6,4 MW Güneş Enerjisi gücüne ulaşılacaktır. Artmakta olan elektrik giderimizin yaklaşık %30’luk kısmı bu yatırımlardan karşılanarak elektrik maliyetinin azalmasına yardımcı olacaktır. Bu yatırım KON-TEK Kontrol Teknolojileri ve Otomasyon San. Tic. A.Ş.’ne 1.628.069 USD karşılığında yaptırılacak olup, 2023 yılı 1. yarısında tamamlanarak devreye alınması planlanmıştır. Güneş Enerjisi panelleri Aydın Umurlu ve Ortaklar’ daki mevcut bina çatılarına yapılacak olup 4.bölge teşviklerinden yararlanacaktır. ”

Jantsa’nın yapacağı güneş enerjisi santrali yatırımı ile elektrik giderlerinde yüzde 30’luk bir azalma bekleniyor. Bununla birlikte, yeni ilave GES yatırımının 2023 yılı ilk yarısında devreye alınacak olması, elektrik giderlerindeki azalmanın gelecek yıldan başlamak üzere yaşanacağını ortaya koyuyor.